Antoni Macierewicz z Orderem Orła Białego. Prezydent ucina dyskusje

rezydent RP Andrzej Duda i odznaczony Orderem Orła Białego Antoni Macierewicz w Belwederze w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
rezydent RP Andrzej Duda i odznaczony Orderem Orła Białego Antoni Macierewicz w Belwederze w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wręczone w piątek założycielom i członkom KOR Ordery Orła Białego nadane zostały z mojej inicjatywy; prezydent ma taki przywilej - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ze strony Kapituły Orderu nie było jakiegokolwiek głosu wątpliwości, co do słuszności jego decyzji.

Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz oraz Piotr Naimski zostali w piątek odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego za swoją działalność w Komitecie Obrony Robotników.

Więcej: Działacze KOR odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego

Wątpliwości ws. orderu dla Macierewicza

Przed uroczystością pojawiły się wątpliwości, czy Order Orła Białego może otrzymać Antoni Macierewicz, który jest posłem.


Władysław Kosiniak-Kamysz napisał, że to "wstyd i hańba". W podobnym tonie wypowiedział się przedstawiciel Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Tomasz Siemoniak uważa, że tym gestem Andrzej Duda zrobił ujmę na swojej prezydenturze.


Ustawa o orderach i odznaczeniach głosi w art. 2, że "Prezydent nadaje ordery z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów oraz Kapituł Orderów", a w art. 3, że "Z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski lub Krzyża Zasługi posłowi lub senatorowi można wystąpić po wygaśnięciu mandatu osoby proponowanej do odznaczenia".

Prezydent: To był mój przywilej

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości w Belwederze prezydent zwrócił się do mediów i - jak powiedział - "osób, które mają jakieś wątpliwości", co do przyznanych orderów. Andrzej Duda przekazał, że skorzystał ze swojego przywileju i odznaczenia zostały nadane z jego inicjatywy.

- Odznaczenia zostały nadane z inicjatywy własnej Prezydenta RP. Prezydent ma taki przywilej wyjątkowy, że może nadać odznaczenia z własnej inicjatywy, tak one są nadane - powiedział Duda.


- A po drugie chcę powiedzieć, że mimo wszystko decydując, zapytałem kapitułę (Orderu Orła Białego), bo chciałem usłyszeć głos kapituły w tej sprawie. Muszę powiedzieć, że dyskusji nie było, zostałem, że tak powiem, pochwalony generalnie przez kapitułę za tę inicjatywę i nie było żadnego głosu wśród członków kapituły, który wyraziłby jakąkolwiek wątpliwość, nawet najmniejszą, co do tego, czy którykolwiek z Orderów Orła Białego jest orderem należnym - podkreślił prezydent.

Morawiecki podkreśla zasługi KOR

Wydarzenie to skomentował także premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał w swoich mediach społecznościowych, że "dzisiaj w Belwederze, w 46. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników, prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego jego założycieli i działaczy: Antoniego Macierewicza, Mirosława Chojeckiego i Piotra Naimskiego"

"Dzięki ich odwadze i poświęceniu, represjonowani robotnicy z Radomia, Ursusa i Płocka oraz ich rodziny, mogli uzyskać pomoc prawną i finansową" - zaznaczył premier.

"KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u, a także organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ +Solidarność+" - dodał Morawiecki.


Komitet Obrony Robotników - co warto wiedzieć

Komitet Obrony Robotników (KOR) powstał 23 września 1976 r. - jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom.

Za datę powstania KOR uznaje się 23 września 1976 roku - dzień publikacji "Apelu do społeczeństwa i władz PRL", pod którym podpisało się 14 opozycjonistów: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński.

Sygnatariusze apelu informowali w nim o powstaniu KOR-u i wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

Nieco później dołączyli do KOR-u m.in.: Halina Mikołajska, Mirosław Chojecki, Bogdan Borusewicz, Wojciech Onyszkiewicz i Adam Michnik.

W sumie w latach 1976-81 członkami KOR i KSS "KOR" było trzydzieści kilka osób. Wśród obecnych parlamentarzystów jest dwóch członków Komitetu - Antoni Macierewicz (poseł PiS) i senator KO Bogdan Borusewicz

ja


Czytaj także:

Pseudoreferenda w Ukrainie. Ludzie zmuszani do głosowania pod lufami automatów

"Okres zagrożenia" po raz pierwszy w energetyce. Minister Moskwa uspokaja

Działacze KOR odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego

PGNiG podpisało umowę na dostawy gazu do stycznia 2033 roku

Strzelanina w Warszawie. 32-latek potrącił funkcjonariusza, policja prosi o pomoc

Lubię to! Skomentuj230 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka