PGNiG podpisało umowę na dostawy gazu do stycznia 2033 roku

PGNiG podpisało umowę ze spółką Equinor ASA dotyczącą dostaw gazu od stycznia 2023 roku do stycznia 2033 roku. (fot. pgnig.pl)
PGNiG podpisało umowę ze spółką Equinor ASA dotyczącą dostaw gazu od stycznia 2023 roku do stycznia 2033 roku. (fot. pgnig.pl)
W piątek PGNiG poinformowało o zawarciu umowy z Grupą Equinor dotyczącej dostaw gazu od stycznia 2023 roku do stycznia 2033 roku. Chodzi o wolumen do 2,4 mld sześciennych rocznie. Dodatkowe ilości paliwa przesyłane będą do Polski za pomocą gazociągu Baltic Pipe.

Umowa PGNiG i Equinor ASA

— Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz spółki z grupy Equinor ASA zawarły umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy gazu ziemnego będą obejmować okres dziesięciu lat od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku w wysokości do 2,4 mld m sześc. rocznie — podano w piątkowym komunikacie PGNiG.

Podkreślono, że zapewni to dodatkowe wolumeny paliwa, które będzie przesyłane do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe, łączącego Norweski Szelf Kontynentalny z Polską, poprzez Danię.

Baltic Pipe rozpocznie przesył gazu od 1 października

— Gazociąg, którego inwestorami są polski Gaz-System duński Energinet, rozpocznie przesył gazu od 1 października 2022 roku — wskazano w komunikacie.

— Docelowo będzie miał przepustowość około 10 mld m sześc. rocznie, z czego PGNiG zarezerwowało ok. 8 mld m sześc. rocznie. Podstawą wykorzystania rezerwacji ma być wydobycie własne Grupy Kapitałowej PGNiG w Norwegii, które w tym roku wyniesie 3 mld m sześc., a w perspektywie kilku lat może wzrosnąć do 4 mld m sześc. rocznie. — zaznaczyła spółka (PAP)

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka