Warszawa, 23.09.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i odznaczony Orderem Orła Białego Antoni Macierewicz (P), 23 bm. w Belwederze w Warszawie. (aldg) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 23.09.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i odznaczony Orderem Orła Białego Antoni Macierewicz (P), 23 bm. w Belwederze w Warszawie. (aldg) PAP/Radek Pietruszka

Działacze KOR odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 129
Założyciele i działacze Komitetu Obrony Robotników: Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz oraz Piotr Naimski zostali w piątek odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego założycielom i działaczom KOR

W piątek, w 46. rocznicę powstania KOR, podczas uroczystości w Belwederze, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, prezydent - jako Wielki Mistrz Orderu - odznaczył Chojeckiego, Macierewicza i Naimskiego Orderem Orła Białego.

"To dla mnie wielki zaszczyt a także i osobista przyjemność, że w 46. rocznicę powstania KOR i tamtego ruchu ku wolnej Polsce, mogę odznaczyć młodzież, która wtedy z odwagą do tego działania stanęła" – powiedział prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

"Łatwo jest być w opozycji w demokratycznym i wolnym kraju, gdzie możesz powiedzieć, co chcesz, i poza tym, że ktoś się z tobą nie zgodzi, to nic ci nie grozi. Ale ciężko jest zebrać się na odwagę mając świadomość tego, że ci, którzy ostro protestowali przede mną, bardzo często zginęli" – dodał Andrzej Duda.

Jak podkreślił, do tej refleksji skłonił go także obecny kontekst - walka Ukraińców przeciw rosyjskiemu najazdowi.


Zdjęcia z uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego dla działaczy KOR

Poniżej zdjęcia z uroczystości autorstwa Radka Pietruszki.

image

image

image

image

Komitet Obrony Robotników. Kim są założyciele?

Jak podała Kancelaria Prezydenta, Mirosław Chojecki to działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych – „Biuletyn informacyjny” i „Komunikat KOR”. Współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej „NOWa”, największego wydawnictwa działającego poza cenzurą Na emigracji członek Biura Zagranicznego „Solidarności”.

Antoni Macierewicz to jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Twórca podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy.

Piotr Naimski jest działaczem opozycji antykomunistycznej, współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.

23 września 1976 r. powstał Komitet Obrony Robotników - jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura