Kaczyński ma powody do radości. PiS zyskuje w sondażach

Prawo i Sprawiedliwość ma powody do radości - słupki sondażowe idą w górę. Fot. PAP
Prawo i Sprawiedliwość ma powody do radości - słupki sondażowe idą w górę. Fot. PAP
Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, najwięcej ankietowanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszych sondaży. Druga jest Koalicja Obywatelska. Obu partiom w ostatnim czasie wzrosło poparcie, ale PiS przybyło znacznie więcej niż PO.

Partia rządząca zwiększa poparcie

Według sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" na PiS zagłosowałoby 32,9 proc. ankietowanych, na KO - 27,1 proc., a na Polskę 2050 - 10,6 proc. Lewica mogłaby liczyć na 9,0 proc. głosów, PSL - Koalicja Polska na 6,3 proc., a Konfederacja na 5,6 proc. 8,5 proc. ankietowanych nie wie, na kogo będzie głosować.

W porównaniu z sondażem IBRiS sprzed miesiąca, we wrześniowym badaniu PiS zyskuje 2 punkty procentowe, prawie tyle samo KO. Tracą natomiast Polska 2050 - 2 pkt proc. i Lewica - 1 pkt proc.

- PiS będzie budował mobilizację na polaryzacji, by osiągnąć ok. 38 proc., co wciąż jest możliwe. A PO chce zyskać na osłabianiu mniejszych, niżej notowanych ugrupowań, gdzie głównym dawcą punktów jest ugrupowanie Szymona Hołowni - skomentował badania szef IBRiS Marcin Duma.

Prawica wygrała we Włoszech. PiS się cieszy. Opozycja o "postfaszystce" Meloni

Konfederacja wchodzi do Sejmu

Natomiast według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski na PiS głosować zamierza 34,1 proc. ankietowanych, na Koalicję Obywatelską 26,4 proc. respondentów. Na trzecim miejscu jest Polska 2050 Szymona Hołowni (11,9 proc.). Kolejne miejsce zajęła Lewica z wynikiem 9,2 proc. Na Konfederację głosować zamierza 6 proc. badanych, a na Polskie Stronnictwo Ludowe 5 proc. Odpowiedź „Nie wiem/Trudno powiedzieć” wybrało 7,4 proc. respondentów.

W porównaniu z poprzednim sondażem United Surveys nastąpił wzrost poparcia dla partii rządzącej o 1,2 pkt. proc. (na początku września PiS popierało 32,9 proc. badanych). Nieznaczny wzrost (o 0,2 pkt. proc.) notuje również Koalicja Obywatelska. Polska 2050 Szymona Hołowni notuje spadek poparcia o 1 pkt proc. W przypadku Lewicy nastąpił z kolei niewielki wzrost w porównaniu do sondażu z początku września, kiedy głos na Lewicę chciało oddać 8,6 proc. badanych. Poprawił się również wynik Konfederacji, która w poprzednim badaniu znalazła się poza Sejmem.

Deklarowany udział Polaków w wyborach

W sondażu dla "Rzeczpospolitej" deklarowana frekwencja zwiększyła się z 48,3 proc. w sierpniu do ponad 50 proc. obecnie. Wyraźnie ubyło osób deklarujących, że „zdecydowanie nie pójdą” głosować: 32,2 proc. w sierpniu i 25 proc. w ostatnim badaniu.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tę niedzielę, do lokali wyborczych udałoby się 54,3 proc. ankietowanych (przy czym 47 proc. "zdecydowanie tak," a 7,3 proc. "raczej tak"). Zdecydowanie w głosowaniu nie wzięłoby udziału 21,4 proc. ankietowanych, a 20,3 proc. raczej nie. To łącznie 41,7 proc. Pozostali - 4 proc. - to niezdecydowani. - deklarowano w sondażu dla Wirtualnej Polski.

Oba sondaże realizowano w dniach 23-25 września.
 
ja

Czytaj także:

"Tak" dla naturalnej rodziny. "Nie" dla lobby LGBT. Poglądy Georgii Meloni

Reprezentant górali: Wybudowałbym 10-metrowy mur na granicy z Ukrainą i pomógłbym Putinowi

Mobilizacja da wygraną Rosji? Mocny głos uznanych ekspertów

Polska wygrała z Walią. Utrzymaliśmy się w najwyższej dywizji Ligi Narodów


Lubię to! Skomentuj67 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka