"Tak" dla naturalnej rodziny. "Nie" dla lobby LGBT. Poglądy Georgii Meloni

Georgia Meloni to niemal pewna kandydatka na premiera Włoch, fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Georgia Meloni to niemal pewna kandydatka na premiera Włoch, fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
W zwycięskim przemówieniu, prawicowa włoska liderka Giorgia Meloni uderzyła w umiarkowany ton po tym, jak okazało się, że jej partia Bracia Włoch zwyciężyła wyborach parlamentarnych. Wcześniej zasłynęła z mocnych, kontrowersyjnych wystąpień.

Georgia Meloni kandydatką na premiera Włoch

- Jeśli zostaniemy wezwani do rządzenia krajem, będziemy to robić dla wszystkich, by zjednoczyć naród podnosząc to, co łączy , a nie to, co dzieli - zapewniła Meloni, wskazywana jako niemal pewna kandydatka na premiera.

Liderka Braci Włochów powiedziała, że koniecznością jest przywrócenie zaufania obywateli do instytucji. - Wyzwaniem jest to, by przywrócić wiarę w instytucje. Zbyt wielu Włochów wciąż nie chce im ufać. Trzeba odbudować relacje między państwem a obywatelami, którzy "nie są poddanymi"- stwierdziła Giorgia Meloni.

Prawica wygrała we Włoszech. PiS się cieszy. Opozycja o "postfaszystce" Meloni

Konserwatywne poglądy Georgii Meloni

Tymczasem internauci przypominają teraz nagrania z jej wcześniejszych wystąpień, w których Włoszka jasno przedstawiała swoje poglądy.

– Nie ma kompromisów. Albo jesteś na tak, albo jesteś na nie. TAK dla naturalnej rodziny. NIE dla lobby LGBT. TAK dla tożsamości płciowej. NIE  dla ideologii gender.  TAK dla kultury życia. NIE  dla czeluści śmierci.  TAK dla krzyża. NIE  dla przemocy islamu.  TAK dla bezpiecznych granic. NIE dla masowej imigracji.  TAK dla zatrudnienia dla naszych obywateli. NIE  dla dużych międzynarodowych finansjer.  TAK dla suwerenności ludu. NIE dla biurokratów w Brukseli. TAK dla naszej cywilizacji. I NIE dla tych, którzy chcą ją zniszczyć. (…) Niech żyje Europa patriotów! – mówiła do zebranych w czerwcu br.

Meloni prowadziła kampanię pod hasłem "Bóg, kraj i rodzina". – Jestem Giorgia, jestem kobietą, jestem matką, jestem chrześcijanką! – tak przedstawiała się liderka VOX, o czym przypomniała m.in. europosłanka Beata Mazurek.

Bracia Włosi triumfują. Włoska prasa podzielona w ocenach. "Kryzys skierował kraj na prawo"

Georgia Meloni - życiorys

Meloni urodziła się w 1977 roku w Rzymie. W wieku 29 lat została wybrana do Izby Deputowanych z listy prawicowego Sojuszu Narodowego i w latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą niższej izby parlamentu.

W 2008 roku w wieku 31 lat została ministrem do spraw młodzieży w czwartym rządzie Silvio Berlusconiego. Była najmłodszym ministrem w historii republiki. Funkcję tę pełniła do upadku gabinetu w 2011 roku.

Odeszła z bloku centroprawicy pod wodzą Berlusconiego i w 2012 roku założyła nową partię. Od 2014 roku nosi ona nazwę Fratelli d'Italia, nawiązującą do pierwszych słów włoskiego hymnu. Kierowane przez nią ugrupowanie uważane jest za spadkobiercę Sojuszu Narodowego, powstałego z przekształcenia neofaszystowskiego Włoskiego Ruchu Społecznego (MSI), założonego w 1946 roku.

W wieku 15 lat Meloni przystąpiła do młodzieżówki MSI. Zachowało się też nagranie, gdy jako 19-latka w wypowiedzi dla telewizji francuskiej nazwała faszystowskiego dyktatora Benito Mussoliniego „dobrym politykiem”. Gdy wypominano jej przed laty tę przeszłość, oświadczyła: „Dosyć z tą historią faszyzmu i antyfaszyzmu. Urodziliśmy się blisko lat 80. i 90”. „Będziemy bronić wartości, na jakich opiera się konstytucja i które są bliskie tym, którzy walczyli z faszyzmem” - dodała.

Od 2020 roku Meloni jest przewodniczącą Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W Parlamencie Europejskim jej ugrupowanie jest w jednej frakcji z Prawem i Sprawiedliwością.

Od 2014 roku, gdy Meloni kieruje Braćmi Włochami, nieprzerwanie partia ta jest w opozycji do kolejnych rządów. Nie weszła także do ostatniego gabinetu Mario Draghiego, który w 2021 roku stanął na czele rządu zgody narodowej.

Meloni brała udział w inicjatywach w obronie rodziny, przeciwko nadaniu praw parom homoseksualnym. W 2016 roku bez powodzenia startowała w wyborach burmistrza Rzymu.

Z jej inicjatywy parlament uchwalił ustawę o obowiązku instalacji w samochodach urządzeń zapobiegających pozostawianiu dzieci w fotelikach. Weszła ona w życie po serii tragicznych zdarzeń, gdy kilkoro zapomnianych przez opiekunów dzieci zmarło w zamkniętych rozgrzanych autach.

W 2019 roku Meloni została wybrana na eurodeputowaną, ale zrezygnowała z mandatu i pozostała w Izbie Deputowanych w Rzymie. Gdy wybuchła pandemia Covid-19, wielokrotnie krytykowała ówczesny rząd Giuseppe Contego twierdząc, że nie nadaje się do tego, by stawić czoła kryzysowi.

Jest obrończynią wartości narodowych, konserwatywnych, chrześcijańskich. Utrzymywała zawsze dobre relacje z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Ostatnio wyraziła też nadzieję, że zwycięstwo jej formacji we Włoszech doprowadzi do podobno sukcesu ugrupowania Vox w Hiszpanii, z którym - jak dodała - łączą jej partię więzy „szacunku, przyjaźni i lojalności”.

Meloni ma córkę Ginevrę ze swoim partnerem Andreą Giambruno, dziennikarzem pracującym w telewizji Mediaset Silvio Berlusconiego.

Przemówienie Georgii Meloni z 3 lutego 2020 r.

ja

Czytaj także:

Reprezentant górali: Wybudowałbym 10-metrowy mur na granicy z Ukrainą i pomógłbym Putinowi

Mobilizacja da wygraną Rosji? Mocny głos uznanych ekspertów

Polska wygrała z Walią. Utrzymaliśmy się w najwyższej dywizji Ligi Narodów


Lubię to! Skomentuj104 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka