Prawica wygrała we Włoszech. Politycy PiS nie kryją radości. Opozycja o "postfaszystach"

Wybory we Włoszech. Najwięcej głosów, od 22 do 26 procent uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Wybory we Włoszech. Najwięcej głosów, od 22 do 26 procent uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Polscy politycy komentują wyniki exit poll we Włoszech. Premier Mateusz Morawiecki pogratulował zwycięstwa Giorgii Meloni i jej partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia). Przedstawiciele opozycji zastanawiają się, jak długo włoski blok centroprawicy utrzyma się przy władzy.

Centroprawica wygrała wybory we Włoszech

Według sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych, blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech otrzymując łącznie około 41-45 procent głosów. Najwięcej głosów, od 22 do 26 procent uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni. Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 procent.

Polecamy:

Centroprawica wygrała wybory parlamentarne we Włoszech

Polska wygrała z Walią. Utrzymaliśmy się w najwyższej dywizji Ligi Narodów

Centrolewica uzyskała około 26-29 procent poparcia, a jej główna siła - Partia Demokratyczna zdobyła 17-21 proc. Na Ruch Pięciu Gwiazd głosowało 13 - 17 procent wyborców. Frekwencja wyniosła około 64 proc.

Morawiecki: Wielkie zwycięstwo

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował w mediach społecznościowych Giorgii Meloni. "Wielkie zwycięstwo" - podkreślił. 


Również była premier Beata Szydło we wpisie na Twitterze pogratulowała Giorgii Meloni i jej partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia). "Cieszę się, że partia z ECR Group (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, PAP) przejmuje odpowiedzialność za kolejny europejski kraj" - podkreśliła b. premier, obecnie europosłanka PiS.


Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński skomentował, że jest to historyczne zwycięstwo partii Fratelli d'Italia. "Wszystko wskazuje na to, że Giorgia Meloni będzie pierwszą kobietą na stanowisku premiera Włoch" - dodał.


"Brawo Italia! Wygrała demokracja!"

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł napisał: "Brawo Italia! Wygrała demokracja!".


Z kolei minister w KPRM Michał Wójcik stwierdził, że "przedstawicielka antydemokratycznych sił w UE (Ursula - red.) von der Leyen doznała klęski". "Prawica wygrywa wybory we Włoszech! Kończy się nienormalność w UE. Kończą się powoli rządy manipulantów i szaleńców w KE" - napisał Wójcik.


Lewica: Zobaczymy, ile rząd się utrzyma

Do sondażowych wyników odnieśli się na Twitterze także politycy opozycji. "Włosi wybrali demokratycznie. Może się ten wybór nie podobać, ale to ich kraj, nic z tym nie zrobimy. Zobaczymy, jak ten rząd będzie rządził i ile się utrzyma przy władzy. Podobny układ w Izraelu już się posypał (kolejne przedterminowe wybory, piąte w ciągu 3 lat, już 1.11)" - zauważyła Anna Maria Żukowska z Lewicy.


Pomaska mówi o postfaszystowskiej Meloni

Posłanka KO Agnieszka Pomaska stwierdziła, że "wybory we Włoszech wygrywa prawicowa koalicja z postfaszystowską kandydatką na premiera Meloni, prorosyjskimi Salvinim i skompromitowanym Berlusconim". "A Zjednoczona Prawica na czele z Kaczyńskim pieje z zachwytu. Jaka partia, tacy sojusznicy" - napisała Pomaska.


Bosak: Wygrali eurorealiści

Krzysztof Bosak (Konfederacja) ocenił, że "zwycięstwo Fratelli d'Italia tworzy ciekawą sytuację nie dlatego, że to nowa siła, radykałowie i eurosceptycy, ale dlatego, że to politycy doświadczeni (współrządzili już Włochami w przeszłości), umiarkowani w poglądach i eurorealistyczni". "Będą mieć trudno, ale mogą sobie poradzić" - dodał Bosak.


Von der Leyen: "Mamy narzędzia"

W czwartek szefowa KE Ursula Von der Leyen podczas debaty na uniwersytecie Princeton została zapytana o wybory parlamentarne we Włoszech, m.in. w kontekście tego, że - jak zauważono - wśród kandydatów są politycy "bliscy" Władimira Putina. "Zobaczymy wynik głosowania we Włoszech. Były też wybory w Szwecji. Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier" - odpowiedziała szefowa KE, cytowana przez agencję Ansa. Dodała także: "Moje podejście jest takie, że pracujemy z każdym demokratycznym rządem, gotowym pracować z nami".

KW

Czytaj dalej:

Ukraina ma nową broń. Putin: Ani kroku wstecz

Mongolscy pogranicznicy nie nadążają z odprawami. Rosjanom bardzo się spieszy

„Jerusalem Post” uhonorował Zełenskiego. Izraelski dziennik: „Najbardziej wpływowy Żyd”

Mobilizacja pomoże Rosjanom zniszczyć krymskich Tatarów? Szokujące informacje

Ważna obietnica Morawieckiego. Premier o znaczącej waloryzacji emerytur rolniczych

Lubię to! Skomentuj60 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka