Ukraina ma nową broń. Putin: Ani kroku wstecz

Władimir Putin, Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/Canva
Władimir Putin, Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/Canva
Na Ukrainę dotarły pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin miał odrzucił prośby swoich dowódców wojskowych, by wycofać siły z Chersonia. Zgromadzone tam siły rosyjskie mogą wkrótce podzielić los oddziałów rozbitych w niedawnej ukraińskiej kontrofensywie.

Amerykańsko-norweski system dla Ukrainy

– Absolutnie potrzebujemy, by Stany Zjednoczone pokazały przywództwo i dały Ukrainie systemy obrony powietrznej. Chcę podziękować prezydentowi Bidenowi za pozytywną decyzję, którą już podjął i Kongresowi: otrzymaliśmy NASAMS – powiedział Zełenski, nie podając dodatkowych szczegółów.

Polecamy:

Mongolscy pogranicznicy nie nadążają z odprawami. Rosjanom bardzo się spieszy

„Jerusalem Post” uhonorował Zełenskiego. Izraelski dziennik: „Najbardziej wpływowy Żyd”

NASAMS (Narodowy zaawansowany system rakietowy ziemia-powietrze) to amerykańsko-norweski system średniego zasięgu zdolny do obrony miast m.in. przed pociskami manewrującymi. USA dotąd obiecały przekazanie Ukrainie sześciu baterii, z czego jednak cztery muszą zostać dopiero wyprodukowane i ich dostawa to kwestia co najmniej roku. Obok USA dostarczenie podobnych systemów - IRIS-T SLM - obiecały Niemcy.

Zełenski: To się USA opłaci

Jak stwierdził Zełenski, dostarczona broń nie wystarczy, by pokryć ukraińską infrastrukturę cywilną. Przekonywał też, że dostarczenie większej liczby systemów opłaci się Stanom Zjednoczonym, bo pozwoli na powrót części Ukraińców do kraju i zmniejszy zależność finansową od USA.

– Jeśli będzie bezpiecznie, oni przyjdą, osiedlą się, będą tu pracować i płacić podatki, i wtedy nie będziemy mieć deficytu 5 mld dol. w naszym budżecie. Więc to będzie pozytywne dla wszystkich. Bo dziś Stany Zjednoczone dają nam 1,5 mld dol. każdego miesiąca, by wspierać nasz budżet – powiedział Zełenski.

Pytany o to, jakiej broni Ukraina potrzebuje najbardziej, obok obrony powietrznej wymienił systemy HIMARS, artylerię i czołgi. – Myślę, że jeśli dostaniemy czołgi z USA, Niemcy i inne europejskie kraje też nam pomogą w deokupacji ukraińskich miast za pomocą czołgów – zaznaczył.

Putin chce samodzielnie kierować armią

Rosyjski prezydent Władimir Putin odrzucił prośby swoich dowódców wojskowych, by wycofać siły z Chersonia - podał dziennik "New York Times". Według przedstawicieli władz USA Putin w coraz bardziej bezpośredni sposób angażuje się w podejmowanie decyzji wojskowych, co prowadzi do napięć.

Według cytowanych przez gazetę anonimowych przedstawicieli administracji USA zaznajomionych z raportami wywiadu, Putin miał powiedzieć dowódcom, że wszystkie strategiczne decyzje dotyczące pola bitwy należą do niego. "NYT" sugeruje, że mimo to decyzję o mobilizacji podjął w oparciu o rekomendację wojskowych.

Źródła dziennika stwierdziły też, że decyzja Putina, by nie pozwolić siłom rosyjskim na wycofanie się z Chersonia, "doprowadziła do osłabienia morale wśród rosyjskich żołnierzy, którzy zostali w dużej mierze odcięci od linii zaopatrzenia".

Chersoń. Rosyjskie wojska w kłopocie

Według Pentagonu na prawym brzegu Dniepru w okolicach Chersonia znajduje ok. 20 tys. rosyjskich żołnierzy. Zaopatrzenie tych wojsk jest znacznie utrudnione ze względu na zniszczenie przez Ukrainę mostów i przepraw pontonowych przez rzekę. Cytowani przez "NYT" oficjele uważają, że Ukraina może wkrótce powtórzyć na południu sukcesy swojej ofensywy w obwodzie charkowskim, gdzie Putin również miał być przeciwko odwrotowi wojsk będących w trudnej pozycji.

"NYT" podaje, że rosyjscy dowódcy "wielokrotnie kwestionowali" początkowe plany wojenne Putina zakładające uderzenie na Kijów, ostrzegając o niedostatecznej liczbie żołnierzy i uzbrojenia. Gdy okazało się, że mieli rację, Putin miał dać im większą swobodę w opracowaniu nowej strategii opartej na ostrzale artyleryjskim.

Według przedstawicieli administracji USA rosyjscy generałowie są podzieleni co do podejścia rosyjskiego prezydenta, zabraniającego wszelkich odwrotów.

KW

Czytaj dalej:

Mobilizacja pomoże Rosjanom zniszczyć krymskich Tatarów? Szokujące informacje

Ważna obietnica Morawieckiego. Premier o znaczącej waloryzacji emerytur rolniczych

Kaczyński o środkach z KPO. Prezes PiS mało optymistycznie

Ostre protesty przeciwko mobilizacji w Dagestanie. Kreml może mieć problem

Szokujące doniesienia z Chin. Xi Jinping obalony?

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka