Ostre protesty przeciwko mobilizacji w Dagestanie. Kreml może mieć problem

Mieszkańcy Dagestanu protestujący przeciwko mobilizacji. (fot. Twitter)
Mieszkańcy Dagestanu protestujący przeciwko mobilizacji. (fot. Twitter)
W Dagestanie wielu miejscowych sprzeciwia się mobilizacji. W niedzielę rano na autostradzie w pobliżu wioski Endiriej mieszkańcy zorganizowali protest. Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych słychać strzały z karabinu maszynowego.

Prezydent Dagestanu o mobilizacji w Rosji

Prezydent Dagestanu Siergiej Mielikow odniósł się do trwających w Dagestanie protestów przeciwko mobilizacji.

— Powiedziałem to już wcześniej, ale powtórzę jeszcze raz. Częściowa mobilizacja musi odbywać się ściśle według kryteriów ogłoszonych przez prezydenta. Jest to napisane czarno na białym w ostatnich dekretach głowy państwa, która będą od dzisiaj egzekwowane — podkreślił. — Nie może być żadnych błędów ani wyjątków od reguł! — dodał.

Dagestański prezydent zaznaczył również, że mobilizacja studentów, ojców wielodzietnych rodzin z małymi dziećmi i młodych mężczyzn, którzy nie mają doświadczenia wojskowego, nie powinna mieć miejsca, a takie przypadki natychmiast należy wyjaśnić. Zachęcił także do informowania o nich władz.

Protesty w Dagestanie

W niedzielę na autostradzie w pobliżu wioski Endiriej w Dagestanie mieszkańcy zorganizowali protest. Na Twitterze opublikowano nagranie, na którym słychać strzały z karabinu maszynowego.

 


Zakaz wyjazdu z Rosji

W niedzielę niezależny portal Meduza poinformował, że w Rosji wprowadzony zostanie zakaz wyjazdu z kraju, który obejmował będzie mężczyzn podlegających służbie wojskowej. Kreml czeka tylko na zakończenie pseudoreferendów, organizowanych na okupowanych terytoriach Ukrainy.

Źródło zbliżone do administracji prezydenta Rosji przekazało, że najprawdopodobniej 28 września rząd zamknie granice dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym. Przypomnijmy, że dekret podpisany przez Władimira Putina mówi o obywatelach w wieku od 19 do 50 lat, w przypadku oficerów młodszych, podoficerów i szeregowych oraz w przypadku generałów starszych i generałów/admirałów odpowiednio – do 55 i 60 roku życia. 

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka