Premier Mateusz Morawiecki ma dożynkach i Ogólnopolskim Święcie "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Ostrowi Mazowieckiej. Fot. PAP/PAP/Albert Zawada
Premier Mateusz Morawiecki ma dożynkach i Ogólnopolskim Święcie "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Ostrowi Mazowieckiej. Fot. PAP/PAP/Albert Zawada

Ważna obietnica Morawieckiego. Premier o znaczącej waloryzacji emerytur rolniczych

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków z UE, o wiele więcej pieniędzy dokładamy do nich z budżetu państwa - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas święta "Wdzięczni Polskiej Wsi". Zapowiedział też waloryzację rolniczych emerytur.

W niedzielę w Ostrowi Mazowieckiej odbywają się uroczystości dożynkowe pod hasłem "Wdzięczni Polskiej Wsi". Wzięli w nich udział m.in. szef rządu Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.

Polecamy:

Kaczyński o środkach z KPO. Prezes PiS mało optymistycznie

Ostre protesty przeciwko mobilizacji w Dagestanie. Kreml może mieć problem

Rekompensaty do rolniczych emerytur

Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia zapowiedział rekompensaty do rolniczych emerytur.


Stąd chcę powiedzieć, że te zauważalne ubytki w emeryturach rolniczych zrekompensujemy poprzez bardzo znaczącą kwotową waloryzację wszystkich emerytur rolniczych


– podkreślił szef rządu.

„Dziękuję za ten chleb”

Po pokazie obrzędu żniwnego premier otrzymał chleb z tegorocznych plonów, które wręczyli mu starostowie dożynek. – Dziękuję za ten chleb - symbol pracy rolnika, uświęcony tradycją naszych ojców – mówił szef rządu. – Obiecuję dzielić go dobrze, mądrze, sprawiedliwie, aby dla nikogo nie zabrakło, dla wszystkich wystarczyło – mówił.

Morawiecki wskazywał, że rolnik jest jednocześnie i pracownikiem, szefem, przedsiębiorcą, i księgowym. – Rolnik, gospodarstwo to nie tylko - jak się czasem mówi - przedsiębiorstwo w pigułce, ale to tak naprawdę całe państwo w pigułce – stwierdził.

„Mierzymy się z potężnymi wyzwaniami”

Jego zdaniem rolnicy świetnie rozumieją problemy wiążące się z polityką, ale także "świetnie rozumieją zawirowania i problemy związane z geopolityką - z tym, z czym dzisiaj wszyscy się mierzymy". – A mierzymy się z potężnymi wyzwaniami, które nieznane nam były od wielu dziesięcioleci – mówił szef rządu; w tym kontekście wymienił m.in. podwyżki cen prądu, gazu i paliwa.

– To wszystko przekłada się na trud pracy rolnika i my, rządzący nie chowamy głowy w piasek. Wiemy, jak jest ciężko, i przede wszystkim zależy nam na jednym - aby gospodarze polskiej wsi, aby wszyscy rolnicy wiedzieli, że jesteśmy z wami, że wypełniamy nasze zobowiązanie i będziemy wypełniać – zadeklarował.

Jak podkreślał Morawiecki, "będziemy troszczyć się o to, aby trud pracy polskiego rolnika nie tylko nie został zmarnowany, ale by polska wieś cieszyła się rozwojem, sukcesami, żebyśmy jak najszybciej wyszli z tych kłopotów, w których dziś znajduje się cała Europa i Polska także".

„Dokładamy więcej środków z polskiego budżetu”

– Polska wieś - chcę to stąd powiedzieć, z Ostrowi Mazowieckiej - nie jest już tak wyłącznie zależna od środków europejskich, jak była. Środki europejskie są i będą, ale dokładamy do nich o wiele więcej środków krajowych z budżetu państwa polskiego – powiedział szef rządu. Dodał, że tak długo, jak Zjednoczona Prawica będzie kierowała państwem, tak długo te środki nadal będą kierowane z budżetu na dalszy rozwój polskiego rolnictwa.

Morawiecki przypomniał też o zobowiązaniach wobec polskiej wsi, które już zostały zrealizowane. – Zobowiązaliśmy się do zwiększenia szans rolniczego handlu detalicznego - wykonane; zobowiązaliśmy się do obniżenia cen nawozów poprzez redukcję VAT - wykonane; zobowiązaliśmy się do dopłat do nawozów - zrealizowane; zobowiązaliśmy się do zwiększenia dopłat do paliwa rolniczego - wykonane, i będziemy kontynuować także to zwiększenie dopłat. Zobowiązaliśmy się do powołania Krajowej Grupy Rolniczej – wykonane – wyliczał szef rządu.

KW

Czytaj dalej:

Szokujące doniesienia z Chin. Xi Jinping obalony?

Kaczyński: "Skończyliśmy z rozgrabianiem, zebraliśmy bilion zł więcej od poprzedników"

Wybory we Włoszech. Kto wygra? Faworytem prawica

Koniec tego dobrego. Rosja zamknie swoje granice dla uciekających przed mobilizacją

Będzie nowy podatek, żeby ulżyć odbiorcom energii. Sasin wyliczył wpływy dla budżetu

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka