„Jerusalem Post” uhonorował Zełenskiego. Izraelski dziennik: „Najbardziej wpływowy Żyd”

Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/Twitter/Jerusalem Post/Canva
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/Twitter/Jerusalem Post/Canva
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został nazwany "światową ikoną" i zajął pierwsze miejsce na liście 50 najbardziej wpływowych Żydów na świecie w 2022 roku w rankingu izraelskiego dziennika "Jerusalem Post".

"Najpierw uważano go za ciekawostkę"

"Najpierw uważano go za ciekawostkę (...), bo zanim został prezydentem Ukrainy, grał prezydenta w sitcomie. Jednak inwazja Rosji na jego kraj w lutym popchnęła go w światło reflektorów i postawiła przed próbą, przed jaką stanęło niewielu przywódców współczesnego świata" - skomentował dziennik w niedzielę.

Dzień wcześniej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że jest zszokowany brakiem pomocy dla jego kraju ze strony Izraela od początku rosyjskiej inwazji.

Polecamy:

Mobilizacja pomoże Rosjanom zniszczyć krymskich Tatarów? Szokujące informacje

Ważna obietnica Morawieckiego. Premier o znaczącej waloryzacji emerytur rolniczych

"Jerusalem Post": Zełenski numer 1 wpływowych Żydów w 2022

"Jerusalem Post" opisał zarówno skuteczność medialnych działań Zełenskiego, jak i jego "wytrwałość i odwagę". Ocenił, że "osaczony przywódca zmienił światowy porządek w sposób niewidziany od upadku żelaznej kurtyny (...), jednocząc niemal cały zachodni świat przeciwko Rosji".


"Podczas gdy dalej przewodzi walce Ukrainy przeciw Rosji w wojnie, która wstrząsnęła światowymi rynkami energii i żywności i zbudziła Europę ze względnie komfortowej i spokojnej egzystencji, Zełenski jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi w dzisiejszym świecie i kropka, nie tylko najbardziej wpływowym Żydem świata" - podsumował izraelski dziennik.

Na ósmym Antony Blinken

Na drugim miejscu na liście 50 najbardziej wpływowych Żydów znalazł się premier Izraela Jair Lapid, a podium zamyka francuska premier Elisabeth Borne. W pierwszej ósemce uplasował się sekretarz stanu USA Antony Blinken.

KW

Czytaj dalej:

Kaczyński o środkach z KPO. Prezes PiS mało optymistycznie

Ostre protesty przeciwko mobilizacji w Dagestanie. Kreml może mieć problem

Szokujące doniesienia z Chin. Xi Jinping obalony?

Kaczyński: "Skończyliśmy z rozgrabianiem, zebraliśmy bilion zł więcej od poprzedników"

Wybory we Włoszech. Kto wygra? Faworytem prawica

Lubię to! Skomentuj150 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka