Poznaliśmy laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Medale dla Białorusi, Rosji i Ukrainy

Poznaliśmy laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2022. Źródło: EPA/HEIKO JUNGE
Poznaliśmy laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2022. Źródło: EPA/HEIKO JUNGE
Norweski Komitet Noblowski ogłosił laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2022. Nagrodę otrzymali: białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

Jedna osoba oraz dwie organizacje otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla 2022. Norweski Komitet Noblowski zdecydował, że pamiątkowy medal otrzymają: Aleś Bialacki - białoruski działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka, Memorial - rosyjska organizacja praw człowieka oraz Centrum Wolności Obywatelskich - ukraińska organizacja praw człowieka.

"Są przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w swoich ojczyznach"

Norweski Komitet Noblowski w uzasadnieniu swojego wyboru przekazał, że tegoroczni laureaci "są przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w swoich ojczyznach. Przez wiele lat wspierali prawo do krytyki władzy i ochronę fundamentalnych praw obywateli".

"Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, przypadki łamania praw człowieka i nadużyć władzy. Wspólnie ukazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji" - napisano.


Pokojowa Nagroda Nobla 

Pokojowa Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane od 1901 roku. Stanowi ona wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji, działających na rzecz pokoju.

Nagrodę tę – w przeciwieństwie do Nobli w pozostałych dziedzinach – przyznaje nie instytucja szwedzka, a Norweski Komitet Noblowski z siedzibą w Oslo, który składa się z pięciu członków norweskiego parlamentu. 

W tym roku wpłynęło do Komitetu Noblowskiego 343 nominacji z czego 251 – to osoby, a 92 – to organizacje. Była to druga największa liczba zgłoszonych kandydatur w historii po 2016 roku, gdy było ich 372.

Nazwiska wszystkich zgłoszonych osób będą tajne przez najbliższe 50 lat. Lista została zamknięta 31 stycznia. Od tego czasu członkowie Komitetu spotykali się raz w miesiącu, by przedyskutować swoje decyzje.

Decyzja członków Komitetu Noblowskiego powinna być jednogłośna, jeśli jest to jednak niemożliwe - przyjęta większością głosów.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka