Rosyjski pojazd wjeżdża na zaminowaną przez armię Putina drogę. Źródło: Twitter/Buckarobanza
Rosyjski pojazd wjeżdża na zaminowaną przez armię Putina drogę. Źródło: Twitter/Buckarobanza

Rosyjski pojazd bojowy wpada na rosyjską minę. To nie był przypadek

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Jakiś czas temu Jarosław Łysenko, żołnierz batalionu "Wolność" Gwardii Narodowej Ukrainy powiedział w rozmowie z mediami, że rosyjscy żołnierze specjalnie niszczą swój sprzęt na Ukrainie, aby uniknąć walki. W środę pojawiło nagranie, jak rosyjski czołg wjeżdża na zaminowaną przez armię Putina drogę.

Morale rosyjskiej armii szoruje o dno

– Rosjanom się nie uda. Nie mają kwalifikacji, chęci, doświadczenia i motywacji. Niedawno powiedziano nam, że ciężkimi pojazdami i transporterami opancerzonymi celowo najeżdżają na miny, po to by zniszczyć sprzęt i nie walczyć dalej. To już tradycja. Wszyscy pamiętamy, jak w Irpieniu i Buczy Rosjanie spuszczali z pojazdów paliwo i czynili sprzęt niezdatnym do walki – powiedział Łysenko w rozmowie z espreso.tv. 

Rosjanin wjechał na miny. Wcześniej rozłożyli je jego koledzy 

Parę dni po słowach Jarosława Łysenki w sieci pojawiło się nagranie zarejestrowane przez ukraińskiego drona, jak rosyjski pojazd z literą "Z" wyjeżdża z polnej drogi i wprost kieruje się w stronę dwóch rzędów min przeciwpancernych. Kilka sekund później dochodzi do potężnej eksplozji. Na kolejnej migawce widać siedzącego na drodze rosyjskiego żołnierza.

Rosjanie dostarczają najwięcej broni dla Ukraińców 

Ukraińskie wojska przejmują i następnie wykorzystują na polu walki tak dużo rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, że Rosja stała się de facto największym dostawcą broni dla Kijowa, wyprzedzając kraje zachodnie - poinformował amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Zgodnie z doniesieniami specjalistów, zajmujących się tzw. białym wywiadem, czyli analizą materiałów dostępnych publicznie, od końca lutego ukraińskim siłom udało się zdobyć 460 rosyjskich czołgów, 92 haubice samobieżne, 448 bojowych wozów piechoty, 195 pojazdów opancerzonych i 44 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. Rzeczywiste dane są prawdopodobnie wyższe, ponieważ nie każdy przechwycony sprzęt jest filmowany - czytamy na łamach "WSJ".

Dziennik zauważył, że ilość uzbrojenia przejętego przez Ukraińców na froncie nie może równać się nawet z wielkością dostaw broni z Zachodu. Jeżeli chodzi o czołgi, Kijów otrzymał dotąd około 230 zmodernizowanych maszyn T-72 z Polski i kilkadziesiąt kolejnych z Czech - oznajmili autorzy analizy.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka