Anne Jakkaphong Jakrajutatip Źródło: Instagram/annejkn.official
Anne Jakkaphong Jakrajutatip Źródło: Instagram/annejkn.official

Rewolucja w wyborach miss? Transpłciowa kobieta kupiła organizację Miss Universe

Redakcja Redakcja Moda i uroda Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Anne Jakkaphong Jakrajutatip, tajska obrończyni praw osób transpłciowych, kupiła organizację Miss Universe za 20 milionów dolarów. Firma transpłciowej kobiety JKN Global Group PCL będzie od teraz gospodarzem międzynarodowego konkursu piękności.

Anne Jakkaphong Jakrajutatip to znana w Tajlandii biznesmenka. Kobieta jest dyrektorem generalnym JKN Global Group PCL, tajlandzkiej firmy zajmującej się dystrybucją mediów. Jednak swoją największą popularność zdobyła w tajskich programach reality show "Project Runway" i "Shark Tank".

Tajska potentatka medialna otwarcie opowiada również o swoich doświadczeniach jako kobieta transpłciowa oraz obrończyni praw na rzecz osób transpłciowych. 

Miss Universe w rękach kobiety transpłciowej 

JKN Global Group ogłosiła przejęcie Miss Universe za kwotę 20 mln dolarów. Jak podaje w środowym komunikacie, planuje ona rozwój międzynarodowej organizacji poprzez ekspansję w Azji i wypuszczanie nowych towarów, w tym produktów do pielęgnacji skóry, kosmetyków, produktów lifestylowych, suplementów diety i napojów.

Dyrektorka generalna Anne Jakkaphong Jakrajutatip nie kryje, że jej firma jest "niesamowicie zaszczycona” sfinalizowaniem tej transakcji. 

– Dążymy nie tylko do kontynuowania spuścizny polegającej na dostarczaniu platformy dla pasjonatów z różnych środowisk, kultur i tradycji, ale także do rozwijania marki dla następnego pokolenia – dodaje. 

Miss Universe dostosowuje się do wymagań społeczeństwa 

Podobnie jak wiele innych ważnych konkursów, Miss Universe musiało się liczyć z rosnącym zapotrzebowaniem opinii publicznej na większą różnorodność. Dlatego też w 2012 roku organizacja zniosła zakaz udziału w konkursie dotyczący osób transpłciowych. 

Powstały również specjalne konkursy piękności dla uczestniczek transpłciowych m.in. Miss International Queen zainaugurowane w 2004 roku w Tajlandii oraz Miss Transqueen India zorganizowane w 2017 roku. 

Jak zauważa CNN, przełomowym rokiem był również 2019 rok. Wówczas zwycięzcami pięciu głównych konkursów piękności – Miss Universe, Miss World, Miss America, Miss USA i Miss Teen USA – były wszystkie kolorowe kobiety, co jest niezwykłym kamieniem milowym, biorąc pod uwagę fakt, że czarne kobiety nie mogły konkurować w Miss Ameryki do 1940 roku. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości