Golcowie odznaczeni przez prezydenta Dudę. Wiemy, za co dostąpili zaszczytu

Bracia Golcowie odbierają medal z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. PAP/Paweł Supernak
Bracia Golcowie odbierają medal z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. PAP/Paweł Supernak
11 listopada z okazji Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda odznaczył wiele osobistości. Największe kontrowersje ze względu na obecne poglądy polityczne wywołał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski dla Jana Pietrzaka. Niektórzy internauci zastanawiali się jednak, za co Paweł i Łukasz Golcowie zostali uhonorowani. Zespół Golec Uorkiestra wydał nawet krótką informację, która wskazuje na powód.

"Znacie ich jakieś dokonania, może w strajku jakimś brali udział?" - zapytała jedna z internautek na Twitterze, a jest ich o wiele więcej, łącznie z ostrą krytyką Andrzeja Dudy i bracia Golców. Wszystko dlatego, że góralscy muzycy zjawili się na uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych 11 listopada w Belwederze i odebrali Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. Niektórzy przeciwnicy obecnej władzy deklarują nawet wyrzucenie płyt Golców w ramach protestu. 

  

 

Prezydent odznaczył ważne osobistości. Pietrzak z Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

Medale dla Golców. Rwetes w sieci 

Oprócz słynnych braci, medal otrzymał Robert Firmhoffer - historyk filozofii, dziennikarz, popularyzator nauki, dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Do zebranych w Belwederze przy tej okazji mówił prezydent: - Nie ma w Państwa życiu i dorobku jakiegoś jednego wydarzenia, za które to odznaczenie jest wręczane. To jest suma dotychczasowych dokonań. Przez Państwa życie i działalność zawodową, społeczną pokazuje, jak bardzo Rzeczpospolita w swoich różnych przejawach działania jest zróżnicowana. Od kwestii duchowych, budowania postaw moralnych, etycznych przez rozwój kulturalny, poprzez naukę, poprzez rozwój gospodarczy Polski, poprzez dbałość o sprawy państwowe. Skończywszy wreszcie na walce o wolną, suwerenną niepodległą Polskę, na edukacji - wyliczał Andrzej Duda.  

Obywatele RP wyniesieni z Marszu Niepodległości. Policja komentuje zajście

Golec Uorkiestra o swojej fundacji, pomagającej innym

Poniekąd do zamieszania w sieci odnieśli się Golcowie na facebookowej stronie swojego zespołu. - Z okazji naszego wspólnego święta, Dnia Niepodległości, życzmy sobie, aby nasza Ojczyzna, rozwijała się, wzmacniała i była najwspanialszym domem dla nas i przyszłych pokoleń! Dbałość o Ojczyznę można wyrazić na różne sposoby. W naszym przypadku wyraża się ona poprzez działalność charytatywną, która prowadzimy od dwudziestu już lat w Fundacji Braci Golec - czytamy.  

Aż 13 tysięcy kibiców "obejdzie się smakiem". Minister sportu o awarii dachu na Narodowym

- Pod jej skrzydłami naukę gry na instrumentach ludowych pobiera ponad 280 uczniów z gmin położonych na Żywiecczyźnie. Przesyłamy Wam fragment piosenki wykonany wspólnie z Podopiecznymi. Zawarta w niej góralska prostota porusza serca wielu, a dla nas jest osobistym wyrazem umiłowania naszej Małej Ojczyzny – Milówki i Beskidu Żywieckiego - informuje Golec Uorkiestra. To miało być powodem odznaczenia medalem dla muzyków. GW

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka