Prezydent odznaczył ważne osobistości. Pietrzak z Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

Jan Pietrzak w gronie odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Jan Pietrzak w gronie odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Rano 11 listopada prezydent Andrzej Duda wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Odznaczony Orderem Orła Białego został dominikanin, ojciec Jacek Salij. Z kolei Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski wyróżniono satyryka i barda Jana Pietrzaka oraz ks. Jana Sikorskiego.

W piątek w całej Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda złożył dziś wieńce pod znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości.

Odznaczenia od prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda po złożeniu wieńców udał się prosto na Belweder. Tam też uhonorował dominikanina, teologa i pisarza ojca Jacka Salija Orderem Orła Białego, satyryka Jana Pietrzaka i ks. Jana Sikorskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 

O. Salij został odznaczony Orderem Orła Białego w "uznaniu zasług znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za odważne i ofiarne niesienie posługi kapłańskiej w PRL, za wspieranie dążeń wolnościowych i wytrwałe formowanie sumień w duchu wartości chrześcijańskich, za wybitne osiągnięcia naukowe i twórcze".

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej i kształtowanie postaw patriotycznych odznaczony został Jan Pietrzak - artysta estradowy, aktor, piosenkarz, publicysta i satyryk.

Tak samo uhonorowano zasługi ks. Jana Sikorskiego. Wyróżnienie przyznano w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, za zaangażowanie w dzieło opieki duszpasterskiej nad więźniami w Polsce oraz za działalność społeczną. 

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali m.in. Łukasz i Paweł Golcowie - twórcy i liderzy grupy muzycznej Golec uOrkiestra.

Plan Andrzeja Dudy na Narodowe Święto Niepodległości 

O godz. 10 prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz przebywającą z wizytą w Polsce litewską parą prezydencką Gitanasem Nausedą i Dianą Nausediene weźmie udział w uroczystej mszy za ojczyznę, która odprawiona zostanie w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W południe odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których prezydent zabierze głos. - Można się spodziewać, że pan prezydent będzie mówił o tym, jak wysoka jest cena, którą czasem się płaci za niepodległość - tak, jak Polacy w 1918 roku i w latach późniejszych, tak, jak i Ukraińcy obecnie walczą o swoją niepodległość - zapowiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego zaplanowano również wystąpienie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. Prezydenci Polski i Litwy złożą również wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po uroczystościach, Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka