Będzie ekshumacja polskich ofiar UPA na Ukrainie. Decyzja zapadła

Ekshumacje na Ukrainie - jest zgoda dla Polski.
Ekshumacje na Ukrainie - jest zgoda dla Polski.
Ukraińskie władze zezwoliły na poszukiwania i ekshumacje ofiar rzezi, dokonanej przez nacjonalistów z UPA - ujawniają MSZ i Fundacja Wolność i Demokracja. To wyraźny zwrot, który dokonał się dzięki polskiej pomocy napadniętemu sąsiadowi.

Tam zaczną się polskie ekshumacje 

Fundacja Wolność i Demokracja oświadczyła, że 2 listopada uzyskała zgodę władz ukraińskich na rozpoczęcie prac archeologiczno-poszukiwawczych. Wszystko rozpocznie się w miejscowości Puźniki na Podolu w dawnym województwie tarnopolskim, gdzie UPA dokonała mordów na Polakach w lutym 1945 r. 

"Dziękujemy Władzom Ukraińskim za tę ważną decyzję oraz wszystkim przedstawicielom RP w szczególności Prezydentowi, Premierowi, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy podejmowali działania na rzecz umożliwienia poszukiwań i ekshumacji naszych Rodaków, których szczątki spoczywają na terenie Ukrainy" - czytamy na stronie organizacji. 

Kwestią czasu jest wyzwolenie Chersonia. Ukraińcy celowo robią jedną rzecz

Zwrot w relacjach Polski z Ukrainą 

"Zielone światło" na start prac poszukiwawczych na terenie Ukrainy potwierdził wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Strona ukraińska poinformowała nas formalnie notą, że możliwe będą prace poszukiwawcze z udziałem polskich specjalistów na terenie Ukrainy - przekazał wiceminister.

Do sukcesu w relacjach polsko-ukraińskich przyczyniła się według Przydacza m.im. Fundacja Wolność i Demokracja. - To jest fundacja doświadczona, jeśli chodzi o tego typu prace i działania - zaznaczył w rozmowie z PAP. 

Fakt formalnej notyfikacji ze strony Ukrainy ws. prowadzenia prac poszukiwawczych "jest dużą zmianą w stosunku do tego, jak wcześniej władze ukraińskie podchodziły do tej sytuacji". - Ta zmiana nas cieszy. Uważamy, że to krok w bardzo dobrą stronę - podsumował Przydacz.

Ukraina ze specjalnym spotem w Święto Niepodległości. Wyraz wdzięczności wobec Polski


GW

Lubię to! Skomentuj66 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka