Niemcy proponują Polsce swoją broń. Szef MON komentuje

Mariusz Błaszczak komentuje propozycję Niemiec dot. systemów Patriot. Źródło: commons.wikimedia.org, PAP
Mariusz Błaszczak komentuje propozycję Niemiec dot. systemów Patriot. Źródło: commons.wikimedia.org, PAP
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski, obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter. To skutek tragedii, do której doszło 15 listopada w Przewodowie. Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak w poniedziałek oświadczył, że z satysfakcją przyjął propozycję Lambrecht.

Niemcy chcą przekazać broń dla Polski 

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht w konsekwencji wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, zaproponowała w niedzielę wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.

"Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej" - powiedziała Lambrecht, którą cytuje agencja dpa.

Lambrecht oświadczyła, że Sojusz (NATO) musi poprawić swoją obronę powietrzną. Dotyczy to partnerów NATO, takich jak Polska, Słowacja i kraje bałtyckie, które graniczą bezpośrednio z Rosją i Ukrainą.

Błaszczak: z satysfakcją przyjąłem tę propozycję 

Do tej propozycji odniósł się w poniedziałek szef MON. - Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą - zapowiedział Błaszczak.


System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu, stosowany m.in. przez USA i Niemcy, a od października tego roku także przez Polskę. Do końca 2022 roku na wyposażenie polskiego wojska mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo