Żabka inwestuje w innowacje i start-upy. Kto może zgłosić się do programu?

Żabka idzie z duchem czasu.
Żabka idzie z duchem czasu.
Żabka ogłosiła rekrutację do programu akceleracyjnego Foodtech Lab, który będzie wspierał innowacyjne rozwiązania wspierające wielokrotne użycie i recykling czy innowacyjne produkty spożywcze. W ramach programu najbardziej innowacyjne startupy z całej Europy będą mogły zrealizować pilotażowe wdrożenia swoich rozwiązań w ramach ekosystemu Grupy Żabka. Rekrutacja trwa do 30 listopada.

18 października wystartował Foodtech Lab, kolejna po Startup Impact Program i Żabka Future Lab inicjatywa skierowana do młodych przedsiębiorstw, która należy do Grupy Żabka. Te inicjatywy mają na celu nie tylko wspieranie innowacyjnych rozwiązań, ale również budować partnerstwa na rzecz pozytywnej zmiany.

– Prowadzenie zdrowego i zrównoważonego stylu życia, zapobieganie marnotrawieniu żywności czy optymalne wykorzystanie zasobów, to wyzwania wpisujące się w Strategię Odpowiedzialności Grupy Żabka. Dlatego powołaliśmy program akceleracyjny Foodtech Lab, aby dać szansę twórcom takich rozwiązań na rozwój swoich produktów lub usług w ekosystemie Grupy. Chcemy, by wspólnie z nami ułatwiali klientom zmianę codziennych nawyków na lepsze – mówi Karol Gajewicz, Head of Venture Studio, Grupa Żabka.

Kto może aplikować do programu?

Grupa Żabka bada trendy i insighty konsumenckie, na podstawie czego profiluje swoje programy akceleracyjne. Do programu Foodtech Lab mogą się zgłaszać młode przedsiębiorstwa zajmujące się innowacyjnymi produktami spożywczymi, czyli takimi, które wykorzystują innowacyjne składniki i źródła białka. Poszukiwane są również startupy zajmujące się alternatywnymi źródłami białka, mięsem hodowanym laboratoryjnie czy żywnością funkcjonalną, czyli produktami wzbogaconymi o innowacyjne, funkcjonalne składniki.

Grupa chce również wspierać innowacje w dziedzinie ekologicznych i inteligentnych opakowań, zarządzenia marnotrawstwem żywności czy technologii przetwarzania i produkcji żywności. Poszukiwane są też startupy zajmujące się aplikacjami modyfikującymi sposób interakcji konsumentów z branżą spożywczą.

Co zyskają małe firmy?

Korzyścią ze współpracy z Żabką jest przede wszystkim możliwość wdrożenia produktu lub rozwiązania na dużą skalę, dzięki silnemu ekosystemowi. Dla najlepszych startupów, które Grupa zaprosi do współpracy, przewidziane są testy konsumenckie, komercyjny pilotaż, a nawet wsparcie finansowe na dalszy rozwój. Dodatkowo startupy mogą liczyć na dostęp do laboratorium sensorycznego, wsparcie eksperckie oraz liczne okazje do nawiązywania kluczowych w tej branży relacji. Zgłoszenia do programu można wysyłać do 30 listopada na stronie foodtechlabprogram.com.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze