VII Kongres Open Eyes Economy Summit w Krakowie

Ambasador Brzeziński w czasie Open Eyes Economy Summit Fot: Open Eyes Economy
Ambasador Brzeziński w czasie Open Eyes Economy Summit Fot: Open Eyes Economy
W Krakowie odbył się Open Eyes Economy Summit 2022 . Hasłem przewodnim tegorocznej edycji była wiarygodność w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym. Salon24 był partnerem medialnym tego wydarzenia.

Spośród blisko 150 prelegentów ze świata biznesu, polityki i ekonomii uczestnicy mogli wysłuchać przemówień, m.in. Ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego, prof. dr hab. Piotra Sztompki z Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Prezesa Zarządu Inpost Rafała Brzoski.

VII Kongres Open Eyes Economy Summit w Krakowie

Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, zwrócił uwagę na istotę wolności działalności gospodarczej zapisanej w polskiej konstytucji. Jak każda inna wolność może ona podlegać ograniczeniom, jednak każde takie ograniczenie powinno być poprzedzone skrupulatnym ustaleniem parlamentarnym: ustawą. Zaprzeczeniem tego jest ograniczanie wolności rozporządzeniami, które miało miejsce szczególnie podczas pandemii COVID-19.

- Wolność działalności gospodarczej nie jest wolnością absolutną, ma ograniczenia – interes publiczny. Musi być dobre uzasadnienie, aby państwo wprowadziło ograniczenia wolności gospodarczej. Może to mieć miejsce tylko w ustawie. Nie może być wynikiem domniemań, lecz musi być pewnikiem.” – powiedział Marcin Wiącek.

Markek Brzeziński, ambasador USA w Polsce przekonywał o korzyści wynikających z wprowadzenia energii jądrowej w Polsce. Zaznaczył, że będzie to nowy poziom stabilności i wzrostu ekonomicznego Polski. Program ma wzmocnić relację strategiczną Polski i USA, oraz powinien być krokiem dążącym do ochrony klimatu oraz ostatecznym odcięciem się zależności energetycznej Europy od Rosji. Brzeziński podkreślał szczególną rolę sojuszu polsko-amerykańskiego podczas ostatniego incydentu w Przewodowie.

"OPEN EYES TO UKRAINE"

Podczasi Kongresu odbyła się też ścieżka specjalna “Open Eyes to Ukraine”, poświęcona sytuacji społeczno-gospodarczej i kulturowej w Ukrainie. Dyskusję zainaugurowało przemówienie Zastępcy Ministra Ukrainy ds. Gospodarki Denisa Kudin.

 Kudin określił strategię odbudowy i rozwoju Ukrainy po wojnie, wyróżniając trzy zasadnicze kroki:

1. Ukraina powinna zostać członkiem UE. Rząd Ukrainy wierzy, że mamy do czynienia z wojną o wartości europejskie, demokrację i prawa człowieka.

2. Szybka odbudowa państwa – 20-36 miesięcy po zakończeniu wojny trzeba będzie odbudować komunikację, infrastrukturę, domostwa i nowe miejsca pracy.

3. Wzrost PKB Ukrainy o 5%.

Mer Lwowa Andrij Iwanowycz Sadowy podkreślił konieczność współpracy polsko-ukraińskiej w rozwoju europejskiego biznesu w Ukrainie. Jego zdaniem myślenie o tym, jak będzie wyglądać Lwów czy cała Ukraina po wojnie będzie potężnym sygnałem dla Rosji, dlatego musimy zacząć nad tym pracować już teraz.

Były ambasador RP w Ukrainie Jacek Kluczkowski wskazał, że przyszłość gospodarcza Polski jest w pewnym stopniu zależna od tego, co dzieje się w Ukrainie. Dyskusja toczyła się również wokół biznesów, które przeniosły się ze wschodnich do zachodnich regionów Ukrainy, a także do Polski. Polska jest obecnie jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Ukrainy – jedna na dziesięć firm rejestrowanych w Polsce to kapitał ukraiński.

PRAWA CZŁOWIEKA W BIZNESIE

„Czarne łabędzie”, czyli nieprzewidywalne zdarzenia rządzących naszym życiem z tematu sesji „Czego uczy nas w obszarze praw człowieka w biznesie para najczarniejszych łabędzi XXI wieku?”, to pandemia COVID-19 oraz rosyjski atak na Ukrainę. Wydarzenia te szczególnie uwydatniły kwestię zdrowia psychicznego wśród pracowników, której pracodawcy nie powinni bagatelizować. Zdaniem Krzysztofa Obłója z Akademii Leona Koźmińskiego biznes w znacznie większym, niż kiedykolwiek wcześniej, stopniu uwzględnia prawa człowieka. Jednak ten progres nie będzie liniowy, a przerywany takimi czynnikami jak właśnie pandemia i wojna.

red.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka