Amerykanie nie bawią się w półśrodki. Zatwierdzono superbroń dla Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnia o dalszym wsparciu dla Ukrainy.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnia o dalszym wsparciu dla Ukrainy.
Po kolejnych zmasowanych atakach rakietowych na Ukrainę Biały Dom zatwierdził w środę kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierającą uzbrojenie o wartości 400 mln dol. W jej skład weszły m.in. rakiety do systemów NASAMS i HIMARS, karabiny maszynowe do zestrzeliwania dronów i generatory prądu.

Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Jak podał Pentagon, w ramach nowego pakietu USA wyślą Ukrainie m.in. dodatkowe rakiety do systemów obrony powietrznej NASAMS, artylerii rakietowej HIMARS, 200 precyzyjnych pocisków artyleryjskich Excalibur, 150 ciężkich karabinów maszynowych z celownikami termalnymi do zestrzeliwania dronów, rakiety przeciwradarowe HARM, 150 pojazdów HMMWV (Humvee) i 100 lekkich pojazdów taktycznych, oraz ponad 200 generatorów spalinowych do wytwarzania prądu.

Zobacz też: Niemcy boją się zimy, firmy szykują się na blackouty. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Wartość pomocy wojskowej USA dla Ukrainy przekroczyła 19 mld dolarów

"W obliczu nieustających i brutalnych ataków rakietowych i dronowych na ukraińską krytyczną infrastrukturę energetyczną, dodatkowe zdolności obrony powietrznej pozostają pilnym priorytetem" - podkreślił resort w komunikacie. Odpowiedzią na to ma być amunicja do NASAMS i ciężkie karabiny maszynowe.

Nowy pakiet oznacza, że wartość zadeklarowanej dotąd pomocy wojskowej USA od 24 lutego przekroczyła 19 mld dolarów.

"Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba, by mogła w dalszym ciągu bronić się i być w najsilniejszej możliwej pozycji przy stole negocjacyjnym, kiedy przyjdzie na to czas" - oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę

Rosja wystrzeliła w środę 70 rakiet w kierunku Ukrainy w swoim najnowszym "ataku na dużą skalę na kluczowe obiekty infrastruktury" - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy na Telegramie.

Pięćdziesiąt jeden z 70 pocisków zostało przechwyconych, podobnie jak pięć dronów szturmowych - czytamy w oświadczeniu wojskowym.

Pociski zostały wystrzelone z dwóch małych okrętów przenoszących rakiety na - i samolotów nad - Morzem Czarnym; z transporterów rakietowych TU-95MS w Wołgodońsku na południu Rosji; oraz z Morza Kaspijskiego.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka