Prezes Kaczyński kontynuuje objazd po kraju i spotkania z wyborcami. (sko) PAP/Krzysztof Świderski
Prezes Kaczyński kontynuuje objazd po kraju i spotkania z wyborcami. (sko) PAP/Krzysztof Świderski

Kaczyński o Obajtku: Ludzie mu zazdroszczą, a on daje wiele Polsce

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Jarosław Kaczyński wypowiedział się na temat Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen i kontrowersji z nim związanych. - To człowiek, który przynosi korzyści nie tylko partii rządzącej, ale też całej Polsce - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński: Daniel Obajtek przynosi wielkie korzyści Polsce

Prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił obszernego wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Wśród tematów poruszanych przez prowadzącego wywiad pojawiły się wątki komplikacji związanych z uzyskaniem funduszy europejskich w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz postać Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen. Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim możecie przeczytać w tym miejscu.

Spytany o to, Daniel Obajtek wciąż jest "ulubieńcem prezesa", Kaczyński odpowiedział, że "pan Daniel Obajtek jest z nami, jest jednym z nas i to jest coś, co przynosi wielkie korzyści Polsce, naszemu obozowi politycznemu. Możemy być z tego nie tylko zadowoleni, ale także i dumni".

Kaczyński: Obajtek nie jest kontrowersyjny. Zdumiewać może jego droga do sukcesu

Odnosząc się do kontrowersji związanych z postacią Daniela Obajtka, prezes PiS stwierdził, że obecny szef PKN Orlen nie jest kontrowersyjną postacią, ale dla ludzi zdumiewająca może być jego "droga życiowa".

Daniel Obajtek zaczynał od stanowiska wójta gminy, a stał się szefem największego koncernu w Europie środkowo-wschodniej, który "już znajduje się na liście największych koncernów świata".

"To rzeczywiście może zdumiewać, ale to jest człowiek w całym tego słowa znaczeniu wybitny. Być może z tego powodu jest tak straszliwie atakowany" - powiedział prezes PiS.

"Z jednej strony zdołał zrobić coś, co może komuś wydawać się proste, a w istocie jest bardzo skomplikowane, czyli połączył te koncerny i stworzył coś naprawdę ważnego z dalszymi szansami rozwoju i ekspansji. Bardzo ważnego w sensie gospodarczym, a mającego też pewne znaczenie polityczne, jeżeli chodzi o oddziaływanie na naszą część Europy" - twierdzi Kaczyński.

"To coś co jest jego ogromną zasługą i wynikiem jego determinacji i umiejętności działania i przełamywania różnych barier, które niestety w Polsce są bardzo silne. Można powiedzieć, że ten imposybilizm, ta niemożliwość działania, jest wpisana w nasz ustrój polityczny, czy różnego rodzaju sfery funkcjonowania administracji, świadomości elit administracyjnych" - ocenił prezes PiS.

Kaczyński: Zarzuty wobec Obajtka już dawno zostały zweryfikowane

Kaczyński odniósł się także do zarzutów pod adresem Obajtka, związanych z fuzją Orlenu i Lotosu czy z zakupem działek na terenie przyszłej elektrowni jądrowej.

"Zarzuty dotyczące spraw osobistych (Obajtka - red.) , to wszystko było wielokrotnie weryfikowane na różne sposoby. Ja z własnego życia pamiętam, jak byłem człowiekiem, który nie miał nic - własnego mieszkania, żadnego majątku i jednocześnie chodziłem po Polsce jako ten, który się najbardziej dorobił na polityce. To jest tak, że jak ktoś się narazi temu establishmentowi, a pan Obajtek niewątpliwie się naraził i to nie tylko polskiemu, to można zrobić z niego wszystko. W tym jest istota tych wszystkich ataków. Dochodzi też jeszcze element - zazdrość. Bywają także tacy ludzie, którzy nie są z tej sfery przeciwnej nam politycznie, ale po prostu zazdroszczą tego sukcesu, możliwości" - uważa prezes partii rządzącej.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka