Rosja sponsoruje terroryzm. Jest rezolucja Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. (fot. Twitter)
Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. (fot. Twitter)
W środę podczas sesji planarnej Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Wcześniej doszło do porozumienia w tej sprawie pomiędzy grupami politycznymi w PE. Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 494 eurodeputowanych. 58 było przeciw, z kolei 44 wstrzymało się od głosu.

Poparcie dla niepodległości i suwerenności Ukrainy

Eurodeputowani w dokumencie wyrazili niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Potępiono także nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

W dokumencie zawarto także odniesienia do kwestii historycznych. Parlament Europejski przypomina, że Rosja w dalszym ciągu zaprzecza swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu lini Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku, a także odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości i zwrotu wraku, wraz z czarnymi skrzynkami polskiego samolotu Tu-154, który w kwietniu 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem.

Apel o zaprzestanie działań wojskowych sił rosyjskich

Europosłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich. W szczególności chodzi o ataki na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, a także wycofanie przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. 

Eurodeputowani wzywają również do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie. 

Z zadowoleniem przyjmuję rezolucję europarlamentu o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm i stosujące środki terroryzmu. Rosja musi zostać odizolowana na wszystkich poziomach i pociągnięta do odpowiedzialności, aby zakończyć swoją długoletnią politykę terroryzmu na Ukrainie i na całym świecie - komentował decyzję Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. 


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka