Jurij Felsztinski gościem w RMF FM. Źródło: YouTube/RMF
Jurij Felsztinski gościem w RMF FM. Źródło: YouTube/RMF

Rosyjski historyk: Putin miał inny plan. Które kraje zamierzał podbić po Ukrainie?

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Plan Putina zakładał szybkie zdobycie Ukrainy, następnie zajęcie Mołdawii. A potem cała ta armia - przy czym Białoruś można już uznać za zdobytą - przesunie się dalej, na wschodnią Europę – powiedział w RMF FM rosyjski historyk i dysydent, Jurij Felsztinski.

Jurij Felsztinski to rosyjski historyk, wróg Kremla oraz pisarz mieszkający w USA. Jest współautorem głośnej książki sprzed lat "Korporacja zabójców. Rosja, KGB i prezydent Putin", opisującej dokładnie mafijny sposób sprawowania władzy w Federacji Rosyjskiej. 

Plan Putina był inny 

Dysydent stwierdził w studiu RMF FM, że plan Władimira Putina był początkowo inny i to co. się teraz dzieje, oznacza, że nie został zrealizowany. 

– Putin zakładał zdobycie Ukrainy, następnie zajęcie Mołdawii. A potem cała ta armia - przy czym Białoruś można już uznać za zdobytą - przesunie się dalej, na wschodnią Europę - oznajmił Felsztinski. 

Zdaniem publicysty, cały plan miał zająć kilka miesięcy, a Zachód miał skapitulować. – Rosja wciąż oczekuje na kapitulację Ukrainy, dlatego stara się zniszczyć ten kraj – dodał. 

III wojna światowa rozpoczęła się 24 lutego 

Według pisarza, atak Rosji na Ukrainę zapoczątkowany 24 lutego 2022 roku jest początkiem trzeciej wojny światowej. – Jestem pewien, że 24 lutego tego roku zostanie zapisany w podręcznikach historii jako jej początek, tak jak 1 września 1939 roku stał się początkiem drugiej wojny światowej. Pytanie tylko, jak ta wojna będzie dalej przebiegać i na którą stronę przechyli się szala zwycięstwa – stwierdził Felsztinski.

– Pytanie tylko, czy to będzie po pierwsze otwarta wojna w pełnej skali między Rosją, a NATO i pozostaje główne pytanie, czy zostanie do tego użyta broń jądrowa – dodał. 

Fielsztinski wskazał następcę Putina 

Jurij Felsztinski został również zapytany przez redaktora Roberta Mazurka o ewentualnych następców Putina. W opinii Rosjanina, jedną z osób, która mogłaby zastąpić przywódcę na Kremlu jest były szef FSB, a obecnie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej - Nikołaj Patruszew. 

– Szans natomiast nie ma twórca Grupy Wagnera Jewgenij Prigożyn. On jako pierwszy dostanie kulę w łeb, jak tylko pozycja Putina osłabnie – dodał.

Felsztinski zaznaczył również, że jest tylko jeden sposób, aby w Rosji mogła narodzić się opozycja. Rosja musiałby otrzymać cios porównywalny z tym, który dostali Niemcy w 1945 roku. – Czekam na to, szczerze mówiąc – wyznał.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka