Znany czeczeński bloger skrytykował Kadyrowa. Koszmarny finał

Tumso Abdurachmanow. Źródło: Twitter
Tumso Abdurachmanow. Źródło: Twitter
W poniedziałek Radio Swoboda i niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia powiadomiły, że w nocy z czwartku na piątek grupa nieznanych sprawców zastrzeliła w Szwecji czeczeńskiego opozycjonistę Tumso Abdurachmanowa. Bloger znany był z krytycznych wypowiedzi pod adresem przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

Rodzina i znajomi utracili kontakt z Abdurachmanowem na początku grudnia. Władze Szwecji jak dotąd nie odniosły się do tego tragicznego zdarzenia - powiadomiły opozycyjne media.

Opozycjoniście grożono "krwawą zemstą" 

Abdurachmanow zbiegł z Czeczenii w 2015 roku. Mężczyzna miał skonfliktować się z ówczesnym szefem administracji przywódcy republiki Isłamem Kadyrowem - kuzynem czeczeńskiego lidera Ramzana Kadyrowa. Po nieudanych próbach uzyskania azylu w Gruzji i Polsce Abdurachmanow osiedlił się w Szwecji. W 2019 roku przewodniczący parlamentu Czeczenii Magomied Daudow poprzysiągł opozycjoniście "krwawą zemstę". Dwa lata później czeczeńskie władze zatrzymały krewnych blogera - przypomniało Radio Swoboda.

W sierpniu niezależne rosyjskie media powiadomiły, że w 2020 roku przedstawiciele reżimu Kadyrowa schwytali na południu Rosji, a następnie wywieźli do Czeczenii i brutalnie zamordowali Sałmana Tepsurkajewa, moderatora niezależnego kanału 1ADAT na Telegramie.

Abdurachmanow padł ofiarą armii Kadyrowa? 

1ADAT, obserwowany przez kilkadziesiąt tysięcy użytkowników, jest związany z istniejącym od 2020 roku ruchem praw człowieka Adat, nawiązującym swą nazwą do islamskiego prawa zwyczajowego. W Czeczenii pojęcie "adat" oznacza także porządek prawny alternatywny wobec państwa i wywodzący się z tradycji klanowych.

Rządzący od 2007 roku Czeczenią Ramzan Kadyrow jest znany z bezwzględnego traktowania przeciwników politycznych, a także m.in. mniejszości seksualnych. Stworzone przez niego oddziały tzw. kadyrowców, wchodzące w skład rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), biorą udział w inwazji Kremla na Ukrainę. Według licznych doniesień czeczeńskie jednostki wykazują się tam szczególną brutalnością wobec ludności cywilnej. 

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka