Władimir Putin, prezydent Rosji. Fot. PAP/EPA
Władimir Putin, prezydent Rosji. Fot. PAP/EPA

Putin wraca do tematu wojny jądrowej. "Nie zwariowaliśmy"

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Ryzyko wojny jądrowej wzrasta, ale Rosja nie chce jej użyć lekkomyślnie - zapewniał prezydent Rosji Władimir Putin. - Nie zwariowaliśmy, zdajemy sobie sprawę z tego, czym jest broń nuklearna - powiedział.

Władimir Putin w środę uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Praw Człowieka, transmitowanym przez telewizję. W pewnym momencie prezydent Rosji zabrał głos ws. wojny na Ukrainie. Żalił się, że jego kraj traktowany jest jak "państwo drugiej kategorii, który nie ma w ogóle prawa do istnienia". Zapewnił też, iż Moskwa będzie bronić się "wszelkimi możliwymi sposobami" - dokładnie tak samo, jak mówi o tym od wybuchu wojny na Ukrainie. 

Czytaj: Zatrzymany za szpiegostwo urzędnik pracował w komisji Macierewicza

Putin o bombie jądrowej

Jego zdaniem, wzrasta ryzyko wybuchu wojny jądrowej. To częsty element w jego przemówieniach po 24 lutego 2022 r. - Nie zwariowaliśmy, zdajemy sobie sprawę z tego, czym jest broń nuklearna. Mamy te środki w bardziej zaawansowanej i nowoczesnej formie niż jakiekolwiek inne mocarstwo nuklearne, to oczywiste. Ale nie zamierzamy wymachiwać tą bronią jak brzytwą - mówił Putin w kontekście wojny jądrowej. 

- Jeśli chodzi o czas trwania "specjalnej operacji wojskowej", to oczywiście może być to długi proces - przekazał prezydent Federacji Rosyjskiej. W opinii Putina, nie będzie dodatkowej mobilizacji w obecnej chwili, skoro dopiero we wrześniu powołano ponad 300 tys. osób do wojska. Na front z Ukrainą wysłano minimum 150 tys. osób. Wielu analityków na Zachodzie uważa jednak, że Kreml za niedługo wdroży kolejną falę mobilizacyjną, by utrzymać Donbas. 

Reakcja USA na wystąpienie Putina

Krótko do wystąpienia Putina odniósł się Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA. - Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna - stwierdził. - Nie będę wchodził w kwestię tego, jaka jest nasza ocena. Każda taka wzmianka o broni nuklearnej jest sprzeczna z twierdzeniami, które słyszeliśmy ze strony rosyjskich oficjeli, nawet w ostatnich tygodniach, potwierdzających bardzo prostą zasadę, że wojna jądrowa nie powinna być nigdy toczona i nie może zostać przez nikogo wygrana - dodał. 

Zobacz: 


GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka