Zaskakujące wyniki sondażu. Tylko jedna partia zwiększyła poparcie. I nie jest to PiS

Sławomir Mentzen i Janusz Korwin-Mikke. Źródło: arch. PAP/Albert Zawada
Sławomir Mentzen i Janusz Korwin-Mikke. Źródło: arch. PAP/Albert Zawada
Z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica uzyskałaby 32,9 proc. głosów, KO - 26,4 proc., do Sejmu weszłyby również: Lewica - 9,4 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni - 9,2 proc., PSL - 6,2 proc. oraz Konfederacja - 5,5 proc.

Zyskuje tylko Konfederacja 

Na czele najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu uplasowała się Zjednoczona Prawica, PiS wraz z Solidarną Polską, na którą chce zagłosować 32,9 proc. badanych (w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w listopadzie to spadek o 0,9 pkt proc.). Onet zwraca uwagę, że taki wynik oznacza, że Zjednoczona Prawica nie mogłaby liczyć na samodzielne rządy.

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 26,4 proc. głosów (w listopadzie chęć oddania głosu na KO deklarowało 27,6 proc. ankietowanych).

Oprócz tych dwóch partii do Sejmu weszłaby również Lewica z wynikiem 9,4 proc. (w ubiegłym miesiącu było 10,1 proc.), a także Polska 2050 Szymona Hołowni, która zyskałaby poparcie 9,2 proc. (strata na poziomie 0,4 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem) oraz PSL, które może liczyć na 6,2 proc. (zmiana -0,4 pkt proc.). Ponadto, do Sejmu weszłaby również Konfederacja. Chęć głosowania na tę partię wyraziło 5,5 proc. ankietowanych (w listopadzie odnotowano 4,3 proc.), czyli zaliczyła wzrost poparcia.

Z badania wynika jednocześnie, że rośnie liczba osób niezdecydowanych. W listopadzie było to 8 proc., w najnowszym badaniu odsetek ten wynosi już 10,4 proc.

Tyle osób poszłoby do urn 

IBRiS zbadał również jaka mogłaby być frekwencja. Udział w wyborach "zdecydowanie" zadeklarowało 37,9 proc. ankietowanych, a "raczej" — 19,3 proc. Łącznie, chęć oddania głosu deklaruje więc 57,2 proc. badanych.

W wyborach "raczej" nie wzięłoby dziś udziału 11 proc. ankietowanych, natomiast 26,1 proc. wybrało opcję "zdecydowanie nie". Zdania na ten temat nie ma 5,7 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 7-8 grudnia 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka