Szef resortu spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas spotkania z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem. (fot. Twitter/MSZ)
Szef resortu spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas spotkania z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem. (fot. Twitter/MSZ)

Ważne spotkanie Raua z Blinkenem. Poruszyli temat Patriotów od Niemiec

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odbył w piątek w Waszyngtonie rozmowy z szefem amerykańskiej dyplomacji. — Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem — powiedział Rau. Dodał również, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Spotkanie polskiego ministra spraw zagranicznych z Antonym Blinkenem było głównym punktem jego trwającej od środy wizyty w Waszyngtonie. W poprzednich dniach spotkał się z przedstawicielami Komisji Helsińskiej, tj. organem Kongresu zajmującym się tematyką związaną z OBWE, kongresmenami Steve'em Cohenem i Joe Wilsonem oraz senatorem Benem Cardinem, a także republikańskimi politykami z komisji ds. wywiadu - kongresmenem Michaelem Turnerem i senatorem Marco Rubio.

Stany Zjednoczone interesowały się sprawą Patriotów

— Ustaliliśmy, że priorytetem teraz musi być obrona powietrzna nad ukraińskim niebem. Sekretarz stanu bardzo interesował się możliwością "uruchomienia" niestety nowej fali uchodźców z Ukrainy i w tym kontekście omawialiśmy kwestie bezpiecznego nieba nad Ukrainą — powiedział Rau po spotkaniu z Blinkenem w siedzibie Departamentu Stanu.

Szef polskiej dyplomacji przekazał również, że amerykańska dyplomacja "interesowała się" kwestią niemieckiej propozycji rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot w Polsce, lecz Blinken był zdziwiony, że sprawa była przedmiotem publicznej wymiany zdań.

— Razem zgodziliśmy się, że tego typu ustalenia (...) powinny być dokonywane za zamkniętymi drzwiami — powiedział Rau, pytany o sprawę propozycji rozmieszczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot w Polsce.

Stwierdził przy tym, że to strona niemiecka "przeniosła tą kwestię do dyskursu publicznego".

Rau poinformował, że rozmowy z Blinkenem dotyczyły "obecnej i przyszłej" obecności żołnierzy USA na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. Dodał, że nie można wykluczyć zwiększenia sił USA w naszym kraju.

Wsparcie dla Ukrainy

Pytany o perspektywy kontynuacji pomocy USA dla Ukrainy w kontekście przejęcia kontroli nad Izbą Reprezentantów przez Partię Republikańską, szef polskiego MSZ podkreślił, że wszyscy jego rozmówcy w Waszyngtonie, z obu partii, zapewniali go o tym, że pomoc nie zostanie przerwana.

— Moje wczorajsze rozmowy na Kapitolu, razem z dzisiejszymi rozmowami z sekretarzem stanu, utwierdzają mnie w przekonaniu, że istnieje bardzo silne, ponadpartyjne poparcie dla walczącej Ukrainy. Jeśli tylko spojrzymy na spektrum polityczne jako całość, to tych sceptyków pomocy znajdziemy na dalekich obrzeżach zarówno po lewej, jak i prawej stronie. Zapewniali o tym wszyscy rozmówcy — powiedział minister spraw zagranicznych.

Polskie stanowisko w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie

Podkreślił przy tym, że polskie stanowisko w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie jest takie, że konflikt może zakończyć się "wyłącznie strategiczną porażką Rosji, przywróceniem integralności terytorialnej Ukrainy i takiej zmiany konstelacji polityczno-wojskowej, która uniemożliwi Rosji w przyszłości atakowanie swoich sąsiadów bądź ingerencji w ich sprawy za pomocą groźby agresji".

Rau przypomniał, że polskie stanowisko zakłada możliwość rozmów z Putinem dopiero po wyparciu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

— Propagujemy to stanowisko wśród sojuszników z NATO, mamy zdecydowane poparcie większość państw wschodniej flanki i nikt z moich rozmówców w USA nie wskazywał żadnej alternatywy do takiej pozycji — powiedział polski minister.

Blinken o partnerstwie USA i Polski

— Nie przypominam sobie czasu, gdy partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską było ważniejsze i skuteczniejsze niż obecnie. Dzięki polskiemu przywództwu, stoimy silnie razem we wsparciu Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji, dostarczając pomocy wojskowej, pomocy gospodarczej i humanitarnej — powiedział z kolei Antony Blinken, witając Zbigniewa Raua w Departamencie Stanu.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślał "nadzwyczajną" postawę Polski i jej hojność wobec uchodźców, a także chwalił przewodnictwo Polski w OBWE.

— Pracujemy też razem, by wzmocnić NATO i wdrożyć nową koncepcję strategiczną — dodał.

Blinken przypomniał, że ostatnie spotkanie z ministrem Rauem w Waszyngtonie miało miejsce w lutym, tuż przed rosyjską agresją.


RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka