Putin: Każdy wróg zostanie zmieciony z powierzchni ziemi

Władimir Putin zagroził, że wszystkie kraje, które zaatakują Rosję "zostaną zmiecione z powierzchni ziemi". (fot. PAP/EPA)
Władimir Putin zagroził, że wszystkie kraje, które zaatakują Rosję "zostaną zmiecione z powierzchni ziemi". (fot. PAP/EPA)
W czwartek, po powrocie z Kirgistanu Władimir Putin zagroził, że każde państwo, które zdecyduje się zaatakować Rosję, "zostanie zmiecione z powierzchni ziemi". — Zaawansowana rosyjska broń hipersoniczna zapewni Rosji zdecydowaną reakcję — mówił rosyjski prezydent. Putin odniósł się też do słów Angeli Merkel na temat porozumień mińskich, twierdząc, że jego kraj "miał słuszność" atakując Ukrainę.

Putin o ataku nuklearnym ze strony Rosji

— Rosja nie ma mandatu do przeprowadzenia prewencyjnego pierwszego ataku nuklearnego, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych — stwierdził Władimir Putin.

— Ale zaawansowana rosyjska broń hipersoniczna umożliwi Rosji zdecydowaną reakcję, jeśli kiedykolwiek zostanie zaatakowana. Każdy kraj, który odważy się zaatakować Rosję bronią nuklearną, zostanie zmieciony z powierzchni ziemi — ostrzegł rosyjski prezydent, cytowany przez agencję Reutera.

"Wszystko zrobiliśmy dobrze"

Władimir Putin skomentował też oświadczenie byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel w kwestii porozumień mińskich. Prezydent Rosji podkreślił, że jest "rozczarowany". Merkel w rozmowie z "Die Zeit" stwierdziła, że umowa zawarta w stolicy Białorusi w 2015 – po aneksji Krymu i przejęciu wschodnich obwodów Ukrainy – była "próbą dania Kijowowi czasu na wzmocnienie się". Reklama

— Wszystko zrobiliśmy dobrze, a uczestnicy tych porozumień oszukali nas. Pompowali Ukrainę bronią — powiedział Putin.

Władimir Putin nie wyklucza porozumienia w sprawie Ukrainy

Prezydent Rosji podkreślił, że jego kraj "prawdopodobnie będzie musiał w przyszłości dojść do porozumienia w sprawie Ukrainy". Przyznał również, że zaufanie pomiędzy Moskwą a Zachodem jest "prawie zerowe".

— Po wypowiedzi Merkel nie wiadomo już, jak negocjować, z kim i o jakich gwarancjach — mówił. Dodał, że oświadczenie byłej kanclerz Niemiec są "dowodem słuszności", którą Rosja miała rozpoczynając atak na Ukrainę.

— Musieliśmy zacząć działać wcześniej. Liczyliśmy na pokojowe rozwiązanie — oznajmił Władimir Putin.

Heraszczenko: Cyniczny drań

Nagranie z wypowiedzią Putina udostępnił na Twitterze doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko.

— Putin uważa, że to Zachód dopuszcza się aktów ludobójstwa i terroru na Ukrainie. Zachód zamienił Ukrainę w kolonię, napompował ją przez lata bronią i zaatakował Rosję. A Rosja ratuje „bratnich Ukraińców” przed okropnym Zachodem — napisał. — Cyniczny drań— dodał.

Na nagraniu Władimir Putin mówi, że "przez lata Zachód bezwstydnie wypompował i wyeksploatował surowce Ukrainy i zachęcał do ludobójstwa i terroru w Donbasie".

— To przekształciło ten kraj w kolonię. Teraz Zachód cynicznie wykorzystuje Ukraińców jako mięso armatnie w walce przeciwko Rosji — mówił Putin. — Zachód kontynuuje zaopatrzanie Ukrainy w broń i amunicję, wysyła najemników. To posuwa Ukrainę w stronę samobójczej drogi.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka