Wielka Brytania, Włochy i Japonia budują wspólnie samolot bojowy nowej generacji

Tak będzie wyglądał tempest - samolot nowej generacji. Fot. Mat. prasowe
Tak będzie wyglądał tempest - samolot nowej generacji. Fot. Mat. prasowe
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosił współpracę między Wielką Brytanią, Włochami i Japonią w celu opracowania nowego odrzutowca myśliwskiego, który wykorzystuje sztuczną inteligencję.

"Aby chronić naszych obywateli i naszych sojuszników, musimy pozostać w czołówce postępu w dziedzinie obronności". Dlatego premier Japonii Fumio Kishida, premier Włoch Georgia Meloni i ja uzgodniliśmy dziś rozwój samolotu bojowego nowej generacji - tworząc miejsca pracy i wzmacniając nasze bezpieczeństwo" - napisał Sunak na Twitterze.

Plany stworzenia odrzutowców bojowych nowej generacji

Nowy odrzutowiec Tempest ma zastąpić obecny odrzutowiec Typhoon. Prace nad jego rozwojem już trwają. Ambicją jest, aby do 2035 r. w przestworzach pojawił się odrzutowiec nowej generacji wzbogacony o sieć możliwości, takich jak samoloty bez załogi, zaawansowane czujniki, najnowocześniejsze uzbrojenie i innowacyjne systemy danych.

W razie potrzeby mógłby on również latać bez udziału pilota i mógłby wystrzeliwać pociski hipersoniczne. Samolot bojowy opracowany w ramach GCAP (Global Combat Air Programme) ma być również kompatybilny z odrzutowcami innych partnerów NATO.


Budowa tak skomplikowanego samolotu jest niezwykle kosztowna, dlatego Wielka Brytania szukała partnerów. Współpraca z Włochami był już dawno ustalona, ale dołączenie Japonii to bardzo znaczący ruch - informuje BBC.

Sprawa nie jest zamknięta, inne kraje mogą jeszcze dołączyć do programu. Ale Francja, Niemcy i Hiszpania pracują już wspólnie nad własnym, odrębnym projektem - podobnie jak Stany Zjednoczone.

Przemysł obronny w Wielkiej Brytanii

Dla Wielkiej Brytanii to porozumienie to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także ekonomii. Jest nadzieja, że opracowanie nowego odrzutowca myśliwskiego może stworzyć i utrzymać tysiące brytyjskich miejsc pracy i otworzyć drzwi do większego eksportu broni.

Brytyjski przemysł obronny już teraz jest światowym liderem w dziedzinie zaawansowanej inżynierii lotniczej i kosmicznej. Na przykład w nowej "fabryce przyszłości" BAE Systems w Lancashire przedsiębiorstwo jest pionierem w stosowaniu zaawansowanego druku 3D i autonomicznej robotyki w samolotach wojskowych.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka