Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Źródło: commons.wikimedia.org
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Źródło: commons.wikimedia.org

Szef wywiadu Ukrainy: Putin wkrótce umrze. Musimy wygrać przed jego śmiercią

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 107
Z danych ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) prezydent Rosji Władimir Putin jest ciężko chory i wkrótce umrze. – Wojna musi skończyć się przed jego śmiercią – stwierdził w wywiadzie generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow udzielił wywiadu amerykańskiej telewizji ABC News. Wypowiedział się on m.in. o dalszych celach armii ukraińskiej oraz skomentował ataki w głąb Rosji. 

Wielka ofensywa na wiosnę 

W rozmowie z ABC News Budanow powiedział, że Ukraina planuje wielką ofensywę na wiosnę, a najbardziej zacięte walki spodziewane są w marcu. Według niego "będzie to miało miejsce na całym terytorium Ukrainy, od Krymu po Donbas”.

– Naszym celem i my go osiągniemy jest powrót do granic z 1991 roku, tak jak Ukraina jest uznawana przez wszystkie podmioty prawa międzynarodowego – przypomniał szef ukraińskiego wywiadu wojskowego. Wojnę Ukraina musi wygrać przed rychłą śmiercią Władimira Putina, który - jak podkreślił Budanow w rozmowie - jest "śmiertelnie chory" i nie pozostało mu zbyt wiele czasu. 

Ataki w głąb Rosji 

Serwis przypomina również o ataku z 26 grudnia, którego celem było lotnisko wojskowe w miejscowości Engels, ok. 600 km od granicy Ukrainy. Budanow w tym przypadku nie potwierdza, że zrobiła to armia ukraińska, ale nie kryje, "że był mile zaskoczony". 

– Kolejne ataki będą mieć miejsce "głębiej i głębiej" w Rosji, ale o tym, czy odpowiedzialna za nie będzie Ukraina, będzie można mówić dopiero wtedy, gdy wojna się skończy. – podkreśla. 

Budanow wypowiedział się również o atakach na cele na Krymie, nielegalnie anektowanym przez Rosję w 2014 roku. – Krym to ukraińskie terytorium, możemy używać każdego rodzaju broni na naszym terytorium – stwierdził. 

MP

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka