Dodatkowe czołgi Abrams dla Polski. Szef MON podpisał umowę

Szef MON Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej po podpisaniu umowy na dostarczenie czołgów Abrams do Polski. (fot. PAP)
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej po podpisaniu umowy na dostarczenie czołgów Abrams do Polski. (fot. PAP)
Szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie dodatkowych czołgów Abrams do Polski. — Wzmacniamy Wojsko Polskie, żeby realnie odstraszyć agresora — powiedział.

Umowa na dostawę dodatkowych czołgów Abrams

Szef MON podkreślił, że zamówione czołgi trafią do Polski już w tym roku.

— Czołgi, na pozyskanie których umowę podpisałem, będą w Polsce już w tym roku — powiedział Błaszczak.

Dalej minister podziękował za współpracę między Polską a USA. — Efektem tego jest szkolenie polskich żołnierzy już na czołgach — podkreślił.

Błaszczak zwrócił się też do amerykańskich żołnierzy.

— Cieszę się z obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce — zaznaczył. Dodał, że "razem jesteśmy silniejsi".

Silne partnerstwo Polski i USA

Podczas podpisania umowy, na uroczystości obecny był także Charge d'Affairs ambasady USA w Polsce Daniel Lawton. Stwierdził on, że partnerstwo Polski i USA nigdy nie było silniejsze. Podkreślił, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Polska wykazała się mądrością, również w kwestii wsparcia dla uchodźców.

Pakiet uzbrojenia dla Polski

Podpisana przez szefa MON umowa przewiduję dostawę dla Wojska Polskiego 116 czołgów M1A1 Abrams. Mają one zostać dostosowane do potrzeb polskiej armii. Maszyny wejdą w wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, która zawiera również sprzęt towarzyszący w postaci 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, ośmiu mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, sześciu wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakietu szkoleniowego i logistycznego.

Pakiet logistyczny i szkoleniowy

Ministerstwo Obrony poinformowało, że w składzie pakietu logistycznego znajduje się m. in. zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, a także sprzęt na potrzeby obsługi czołgów. Dodatkowo w pakiet wchodzą też mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne. Z kolei pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg oraz personelu technicznego.

— Kontrakt stanowi pierwszy etap realizacji projektu, który obejmuje również znaczącą liczbę nowoczesnych typów amunicji bojowej, a także amunicji szkolnej, zgodnie z zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych maksymalnym zakresem zamówienia. Powyższe zamówienia, w tym na amunicję przeciwpancerną podkalibrową, czy wielozadaniową amunicję programowalną, będą realizowane sukcesywnie — poinformowało MON.

Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego rozpoczną się już w tym roku i zostaną zrealizowane do końca przyszłego, 2024 roku.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo