Za 20 mld zł można kupić 30 tys. nowoczesnych karetek pogotowia. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. malopolska.uw.gov.pl
Za 20 mld zł można kupić 30 tys. nowoczesnych karetek pogotowia. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. malopolska.uw.gov.pl

Zamrożone miliardy z KPO dla ochrony zdrowia. Na co Polska wyda unijne środki

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Za 20 mld zł można kupić 30 tys. supernowoczesnych karetek pogotowia. A tyle właśnie z KPO ma dostać służba zdrowia. Na razie jednak, podobnie jak cała Polska, czeka na unijne pieniądze.

Polska czeka na wypłatę środków z KPO

Zwroty akcji w oczekiwaniu przez Polskę na wypłatę unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy powoli przypominają fabułę telenoweli, ale o tym, jak ważne są te pieniądze, można przekonać się wtedy, kiedy wyobrazimy sobie na co mają być wydane np. w ochronie zdrowia.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności składa się z 54 inwestycji i 48 reform, mających wzmocnić polską gospodarkę i pomóc jej łatwiej znosić wszelkie kryzysy. Otrzymamy 158,5 mld zł, w tym 106,9 mld w postaci dotacji i 51,6 mld w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczną część budżetu przeznaczymy na cele klimatyczne (42,7%) oraz na transformację cyfrową (21,3%). Pieniądze z KPO pomogą w realizacji nowych inwestycji, szybszym wzroście gospodarczym oraz zwiększeniu zatrudnienia. Fundusze zainwestujemy m.in. w rozwój gospodarki, innowacje, środowisko, cyfryzację, edukację i właśnie w zdrowie.

Co można kupić za 20 miliardów?

Do służby zdrowia z KPO ma trafić 20 mld zł, a oprócz tego kolejne 3 mld zł z przyjdą z nowej perspektywy Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. O tym, jak znacząca jest to kwota niech świadczy fakt, że w całym rozpoczętym właśnie roku publiczny system ochrony zdrowia będzie miał do dyspozycji ok. 160 mld. zł.

20 miliardów złotych to więcej niż Narodowy Fundusz Zdrowia przez cały rok wydaje na refundację wszystkich leków w naszym kraju, bo koszt ten zamyka się kwotą 17 mld zł. Za 20 mld zł można kupić 30 tys. nowoczesnych karetek pogotowia, 1,7 mln profesjonalnych defibrylatorów albo 180 mln. sztuk pulsoksymetrów. Unijne pieniądze mogą stanowić duże wsparcie dla sektora, który w Polsce, podobnie jak w innych krajach, został mocno nadwerężony przez trwającą nadal pandemię, a w naszym kraju dodatkowo z powodu kilku milionów nie przewidzianych wcześniej pacjentów przybyłych z Ukrainy.

Pieniądze zostaną przeznaczone na cyfryzację, zachęty i wsparcie studentów kierunków medycznych oraz modernizację i wyposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt. A jest na co wydawać, bo Polska, pomimo wielu zmian na lepsze, nadal musi nadrabiać zaległości z kilkudziesięciu lat. 

Dlatego ważną częścią KPO będzie uruchomienie budżetu na kwotę 9,5 mld zł, z którego ma zostać sfinansowana przebudowa, rozbudowa i modernizacja szpitali oraz uzdrowisk. Trafi do nich również nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna, które pozwolą na poprawę jakości leczenia pacjentów. W sumie przewiduje się doposażenie w nowoczesny sprzęt 300 polskich szpitali, modernizację 280 szpitali i 212 obiektów dydaktycznych z zakresu nauk medycznych oraz finansowe wsparcie dla 80 projektów badawczych.

Na co jeszcze pójdą środki z KPO?

Pandemia COVID-19 pokazała jak ważna jest cyfryzacja medycyny. Praktycznie z dnia na dzień lekarze, pielęgniarki, farmaceuci i pacjenci w przyspieszonym tempie nauczyli się udzielania i korzystania z teleporad, e-recept, e-skierowań i tego wszystkiego, co jeszcze niedawno wydawało się odległą przyszłością. To droga, z której nie ma odwrotu i przeznaczono na nią 4,5 mld zł. Założenie jest takie, że wreszcie ma powstać prawdziwa cyfrowa dokumentacja medyczna z uwzględnieniem bezpieczeństwa danych oraz elektronicznego obiegu dokumentów. Pacjenci wielu szpitali w Polsce nadal z niedowierzaniem przekonują się, że wprawdzie na badanie otrzymali skierowanie elektroniczne, ale już w rejestracji trzeba nadal pokazywać papierowy wydruk.

Kolejnym celem projektów jest zwiększenie liczby tych, którzy leczą i opiekują się nami. Aby w Polsce z pacjentem pracowało więcej wykwalifikowanej kadry medycznej, zakłada się wprowadzenie zachęt dla studentów kierunków medycznych, m.in. lekarskiego, ratownictwa medycznego, pielęgniarskiego oraz fizjoterapii. Wsparcie finansowe ma objąć 25,4 tys. studentów z zakresu nauk medycznych, do tego dochodzi modernizacja bazy dydaktycznej, w tym przebudowa i doposażenie 212 obiektów dydaktycznych. Na ten cel przeznaczono 3,2 mld zł.

Środki unijne będą także zastrzykiem finansowym dla działającego od dwóch lat Funduszu Medycznego. Zgodnie z założeniami, na jego konto co roku mają trafiać 4 mld zł z budżetu państwa, w ciągu całego swojego okresu funkcjonowania, czyli do 2029 roku, Fundusz otrzyma ponad 40 mld zł. Z tych pieniędzy wspierane są inwestycje w onkologii, szpitalnych oddziałach ratunkowych, ratownictwa medycznego, profilaktyka chorób cywilizacyjnych i dostęp do nowoczesnych technologii leczenia.

Jak więc widać, pomysłów na rozsądne wydanie unijnych pieniędzy jest dużo. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że trafią do Polski jak najszybciej.

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo