Władimir Putin ogłosił zawieszenie broni na Ukrainie. (fot. PAP/EPA)
Władimir Putin ogłosił zawieszenie broni na Ukrainie. (fot. PAP/EPA)

Putin ogłasza zawieszenie broni. Stanowcza odpowiedź Ukrainy

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Władimir Putin ogłosił zawieszenie broni, ze względu na prawosławne święta Bożego Narodzenia. Obowiązywać będzie od południa w piątek 6 stycznia, do północy 7 stycznia. Ukraińskie władze odpowiedziały na decyzję rosyjskiego prezydenta. — Rosja musi opuścić tereny okupowane — tylko wtedy będzie możliwy "tymczasowy rozejm" — napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Zawieszenie broni na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał zalecenie o zawieszeniu broni rosyjskiemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu. Informowała o tym kremlowska służba prasowa. W opublikowanym komunikacie wezwano również Ukrainę do podjęcia tej samej decyzji.

Zawieszenie broni obowiązywać ma od południa 6 stycznia do północy 7 stycznia.

— Biorąc pod uwagę apel jego świątobliwości patriarchy Cyryla, polecam ministrowi obrony Rosji wprowadzenie od godziny 12:00 6 stycznia do 24:00 7 stycznia reżimu zawieszenia broni wzdłuż całej linii kontaktu bojowego stron na Ukrainie — przekazano w komunikacie wydanym przez Kreml. W oświadczeniu wezwano również stronę ukraińską do "ogłoszenia rozejmu", w celu umożliwienia wyznawcom prawosławia "udziału w nabożeństwach w Wigilię i dzień Bożego Narodzenia".

"Hipokryzję zachowajcie dla siebie"

— Po pierwsze. Ukraina nie atakuje obcego terytorium i nie zabija cywilów. Tak jak to robi Rosja. Ukraina niszczy tylko członków armii okupacyjnej na swoim terytorium... Po drugie. Rosja musi opuścić tereny okupowane — tylko wtedy będzie możliwy "tymczasowy rozejm". Hipokryzję zachowajcie dla siebie — napisał na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

Armia Putina coraz słabsza?

Do kwestii zawieszenia broni odniósł się też doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko.

— To oznaka, że Putin i jego armia są coraz słabsi. Chce wykorzystać każdą przerwę, bo wtedy jego żołnierze i sprzęt nie będą niszczeni — napisał.


W kolejnym wpisie dodał, że "jakikolwiek rozejm lub zawieszenie broni są możliwe tylko po całkowitym opuszczeniu przez Rosję terytorium Ukrainy, w tym Krymu. Negocjacje są możliwe tylko w kwestii reparacji i kontrybucji za szkody wyrządzone Ukrainie oraz odszkodowań za dziesiątki tysięcy straconych istnień ludzkich".

Rozmowa Putina z Erdoganem

W czwartek Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Rosyjski przywódca podkreślił, że jest otwarty na dialog z Ukrainą, jeśli kraj ten zaakceptuje terytoria zajęte przez Moskwę jako rosyjskie.

— Prezydent Erdogan powiedział, że wezwania do pokoju i negocjacji powinny być poparte jednostronnym zawieszeniem broni i wizją sprawiedliwego rozwiązania — przekazała kancelaria prezydenta Turcji.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka