Minister obrony Hiszpanii odniosła się do kwestii wsparcia Ukrainy i przekazania jej czołgów Leopard 2. (fot. Twitter)
Minister obrony Hiszpanii odniosła się do kwestii wsparcia Ukrainy i przekazania jej czołgów Leopard 2. (fot. Twitter)

Nie tylko Niemcy zwlekają z decyzją ws. Leopardów. Hiszpania o wsparciu Ukrainy

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
W sobotę minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zapewniła podczas swojej wizyty w akademii wojskowej w Toledo (gdzie szkoleni są ukraińscy żołnierze), że jej kraj nadal będzie pomagał Ukrainie "w miarę możliwości" i "w koordynacji z sojusznikami".

Co z czołgami Leopard?

Nie ujawniła jednak, czy pomoc ze strony Hiszpanii będzie obejmować przesłanie czołgów Leopard, jednak zaznaczyła, że decyzje "o charakterze politycznym" zostaną podjęte podczas szczytu NATO w lutym.

W Hiszpanii, prawicowa opozycyjna partia PP domaga się wysłania czołgów, podczas gdy rządząca z socjalistami radykalnie lewicowa partia Podemos i Zjednoczona Lewica (IU) jednoznacznie sprzeciwiają się "eskalacji wojny" i ostrzegają przed kryzysem rządowym.

Szczyt w Ramstein

Minister obrony odniosła się do piątkowego szczytu w Ramstein w Niemczech, który dotyczył m.in. petycji Ukrainy o natychmiastowe przesłanie czołgów. Robles zaznaczyła, że podczas comiesięcznych, technicznych spotkań sojuszników, takich jak w Ramstein, "o niczym się nie decyduje, a jedynie konstatuje potrzeby Ukrainy i możliwości wniesienia wkładu przez poszczególne państwa".

Spotkanie ministrów obrony NATO

Szefowa hiszpańskiego resortu obrony poinformowała, że w lutym odbędzie się spotkanie ministrów obrony NATO, gdzie będą podejmowane decyzje "o charakterze politycznym" i wyraziła "całkowite i bezwarunkowe" poparcie dla Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares powiedzial w ub. wtorek, że obecnie "nie ma na stole dyskusji w sprawie wysłania przez Hiszpanię czołgów Leopard dla Ukrainy" i "Hiszpania nie bierze tego uwagę". Następnego dnia stwierdził, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta podczas piątkowego spotkania ministrów obrony w Ramstein i opowiedział się za skoordynowanym działaniem z resztą sojuszników.

Obietnica premiera Hiszpanii

Hiszpański premier Pedro Sanchez w sierpniu ub. roku jako jeden z pierwszych obiecał Ukrainie dostarczenie ponad 50 czołgów Leopard. Jednak wkrótce minister obrony poinformowała, że czołgi nie mogą zostać wysłane, gdyż "znajdują się w fatalnym stanie technicznym".

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka