Samuel Pereira sugeruje, że PO kupiła sondaż od Kantar Public. Fot. Canva/PAP
Samuel Pereira sugeruje, że PO kupiła sondaż od Kantar Public. Fot. Canva/PAP

KO i PiS mają po równo w najnowszym sondażu. Pereira wskazuje na jeden szczegół

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 149
Firma Kantar Public opublikowała najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych. W sondażu tym PiS i Koalicja Obywatelska idą "łeb w łeb", mając po 31 proc. poparcia. Samuel Pereira w wymowny sposób skomentował wyniki sondażu na Twitterze.

Sondaż Kantar Public

Oprócz równego wyniku KO i PiS, także Lewica i Polska 2050 mają tak samo - po 8 proc. poparcia. Kolejne miejsca zajęły Konfederacja z wynikiem 5 proc. i Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.). Odpowiedź "trudno powiedzieć" zaznaczyło 13 proc. ankietowanych.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-23 stycznia 2023 roku na próbie 983 mieszkańców Polski.

Politycy PO chwalą się wynikami sondażu

Politycy opozycji natychmiast pochwalili się wynikami sondażu w mediach społecznościowych. Tak samo zrobili w grudniu 2022, kiedy Kantar Public opublikował sondaż, w którym KO zyskała 4-procentową przewagę nad PiS.

"Dziękujemy za zaufanie! Wspólnie idziemy po zwycięstwo" - takie hasło można zobaczyć dziś na profilach polityków PO.

Miesiąc temu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, komentując wyniki sondażu Kantar Public, napisał, że to "pierwszy prezent pod choinkę".


-  Ten układ preferencji wskazuje, że obecnie nie ma wyraźnego lidera. Chociaż już kolejny raz poziom mobilizacji wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej utrzymuje się na wyższym poziomie niż wśród elektoratu PiS, to nie oznacza to jeszcze zwycięstwa – skomentowała wyniki sondażu Urszula Krassowska szefowa Kantar Public, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Pereira: PO ma umowę z Kantar Public

Samuel Pereira, szef TVP Info, pokazał na Twitterze skan dokumentu "Rejestr umów zawartych przez partię polityczną", z którego wynika, że rzecznik PO Jan Grabiec zawarł na początku stycznia umowę z Urszulą Krassowską na ekspertyzę społeczno-polityczną na prawie 30 tys. zł. Może to sugerować, że Platforma "kupiła" sobie korzystny sondaż w Kantar Public.


Podobna umowa zawarta była także w ubiegłym roku, kiedy pojawił się sondaż dający KO 32 proc. poparcia w stosunku do 28 proc. dla PiS, o czym również przypomina Pereira.

Inne sondaże pokazują inne wyniki

Dla porównania, w opublikowanym 3 dni temu sondażu CBOS PiS uzyskałby 32 proc., KO - 22 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja WiN - po 7 proc. Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poniżej progu wyborczego. 13 proc. osób waha się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu i 13 proc. z góry deklaruje, że udziału w wyborach parlamentarnych nie weźmie.

Z kolei z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, opublikowanego również 23 stycznia, wynika, że PiS mogłoby liczyć na 34,4 procent poparcia, na Koalicję Obywatelską głos chciałoby oddać 27,1 procent badanych, na Polskę 2050 - 9,7 proc., a na Lewicę - 8,4 proc. Do Sejmu weszłyby też Konfederacja (6,5 proc.) i PSL-KP (6,2 proc.).

7,6 procent badanych nie potrafiło wskazać, na kogo odda swój głos w wyborach.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka