"Wyborcza" alarmuje: Platforma traci w sondażu Kantar

Spadek poparcia dla Koalicji Obywatelski w sondażu Kantar. Fot. PAP
Spadek poparcia dla Koalicji Obywatelski w sondażu Kantar. Fot. PAP
Z najnowszego sondażu Kantar Public wynika, że największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość (33 proc.). Na drugim miejscu znajduje Koalicja Obywatelska, na którą głos oddałoby 28 proc. ankietowanych. Badanie przeprowadzone zostało tuż po głośnej sprawie, nazwaną przez część mediów jako "Willa Plus".

PiS na szczycie

Jak wynika z sondażu, PiS nadal cieszy się największym poparciem wśród ankietowanych. Na partę rządzącą głos oddałoby 33 proc. respondentów. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska – 28 proc. Z kolei na Lewicę i Polskę 2050 zagłosowałoby po 9 proc. wyborców. Na PSL zagłosowałoby jedynie 2 proc. ankietowanych, mimo zapowiedzi sojuszu programowego z Szymonem Hołownią. Na Konfederację zagłosowałoby 5 proc. respondentów.

"Willa plus" nie przeszkadza wyborcom

"GW" zauważa, że nawet sprawa nazwana przez część mediów "Willa Plus" nie przyniosła spadku poparcia dla PiS. Sondaż przeprowadzony został w dniach 15-20 lutego, czyli tuż po głośnej publikacji TVN24 na ten temat. Przypomnijmy, że chodzi o jeden z programów dla organizacji trzeciego sektora.

Nowelizacja ustawy o SN

Gazeta wskazuje również, że do spadku poparcia dla PiS nie przyczynił się również spór dotyczący uchwalonej w styczniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która stanowi jeden z warunków koniecznych do otrzymania unijnych środków z Krajowego Funduszu Odbudowy. Od sejmowego głosu w sprawie uchwalenia noweli wstrzymały się wówczas PO, Lewica i PSL.  

"Wyborcza" przypomina, że politycy opozycji tłumaczyli wówczas, że nie będą blokować ustawy, mimo iż jej zapisy są konstytucyjnie wątpliwe.

Prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego

Po tym, jak ustawa trafiła na biurko prezydenta, Andrzej Duda zdecydował, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej.

— To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała dopóki trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z Konstytucją — oświadczył prezydent Andrzej Duda. "GW" wskazuje, że w związku z tym, że sześciu sędziów TK nie uznaje Julii Przyłębskiej jako prezesa Trybunału, problematyczne może być zebranie pełnego składu, niezbędnego w celu oceny nowelizacji. Tym samym opóźnia się również termin odblokowania środków z KPO dla Polski.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka