Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP

Morawiecki: Tyle wynosi deficyt budżetowy. Polskie finanse są stabilne

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Na PGE Narodowym premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji pod tytułem "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach". - Dzisiaj wchodzimy (...) w kolejny okres z dobrymi perspektywami wzrostu gospodarczego - mówił. Szef rządu stwierdził, że deficyt budżetowy w 2022 roku zamknął się w kwocie 12,4 mld złotych.

Deficyt budżetowy 

Deficyt budżetowy był znacznie mniejszy, niż zakładali eksperci, a nawet rząd. Jak wspomniał Mateusz Morawiecki, pierwotnie resort finansów spodziewał się 30 mld złotych deficytu. - Takie były nasze ostatnie założenia. Mogę dzisiaj powiedzieć, że deficyt budżetowy za rok 2022 to 12,4 mld złotych, a więc znacząco lepszy niż przewidywali właściwy chyba wszyscy ekonomiści - chwalił się szef rządu. 

- Deficyt sektora finansów publicznych, który jeszcze nie jest do końca zweryfikowany, policzony przez Komisję Europejską, przez wszystkich analityków, będzie to ok. 3 procent PKB, a więc także znacząco niższy niż jeszcze ten, który był prognozowany kilka miesięcy temu - oznajmił Morawiecki. 


Tarcza antyinflacyjna i programy socjalne

Premier podsumował też gospodarczo ubiegły rok. Mówił o tarczy antyinflacyjnej, a także obniżce PIT dla przedsiębiorców z 17 proc. do 12 proc. - Ogromne programy wsparcia, które w roku 2022 r. dotarły do chyba wszystkich mieszkańców, poprzez obniżkę podatku VAT na wszystkie podstawowe artykuły żywnościowe do zera, obniżkę, którą utrzymujemy cały czas w roku 2023 - wyliczał. - Obniżyliśmy VAT na paliwa, gaz, energię cieplną i elektryczną, oraz akcyzę, co było niewątpliwie wielkim ubytkiem w finansach publicznych. (...) A jednak wynik finansów publicznych, wynik deficytu budżetowego zaskoczył bardzo pozytywnie. Przecież jednocześnie w tym dużo lepszym wyniku sektora finansów publicznych i budżetu państwa zawiera się także cała seria dodatków osłonowych, wszystkich działań o charakterze wsparcia, tym którzy najbardziej potrzebowali tego w roku 2022 - podkreślił Morawiecki. 

- Mamy bardzo stabilną sytuację finansów publicznych i to trzeba podkreślić z całą mocą - podsumował ekonomiczne wskaźniki. Przypomnijmy, że deficyt sektora finansów publicznych w 2022 r. wyniósł około 3 proc. PKB.   

Wzrost wpływów z CIT

Morawiecki poruszył też wzrostu wpływów z tytułu podatku CIT w ostatnich latach. - 700 mln zł - o tyle wzrosła wartość podatku ściąganego od wszystkich firm w czasach rządów PO, to 2,3 proc. - praktycznie w granicach błędu statystycznego, to prawie zero. Przez osiem lat rządów wielkie firmy rozliczały się w rajach podatkowych, z którymi przystąpiliśmy do walki od pierwszych dni rządów PiS. To jest podstawa i główna przyczyna naszego gigantycznego sukcesu w tym zakresie - ocenił. 

- Przyrost tego podatku na koniec tego roku to będzie 62,5 mld zł - o tyle rosną wpływy z podatku CIT w czasach rządów PiS. ak popatrzymy na kwotę wyjściową, to jest wzrost o 190 proc., a ponieważ niektórzy ministrowie z MF mówią mi, że ta kwota osiągnie 100 mld zł w tym roku, to będzie to trzykrotny wzrost wobec roku 2015. To jest gigantyczny wzrost - stwierdził. 

- Przygotujemy ustawę, która pokaże konsolidację finansów publicznych w kolejnych okresach rozliczeniowych - zapowiedział premier. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka