Sąd wyznaczył nową rozprawę na 29 maja. fot. Andreas Lawen, Fotandi, CC BY-SA 4.0
Sąd wyznaczył nową rozprawę na 29 maja. fot. Andreas Lawen, Fotandi, CC BY-SA 4.0

Nergal zdeptał obraz Matki Boskiej. Sąd nie umorzy postępowania

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdecydował nie umarzać postępowania wobec Adama "Nergala" Darskiego i wyznaczyć termin rozprawy, na którym zostanie przesłuchany. Chodzi o sprawę opublikowania w internecie zdjęcia, na którym depcze wizerunek Matki Boskiej.

Adam Nergal Darski zdeptał obraz Matki Boskiej

We wrześniu 2020 roku muzyk opublikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcie, na którym depcze obraz Matki Boskiej. W sprawie wszczęto śledztwo po zawiadomieniach od przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego, którzy wskazali, że obrażone zostały ich uczucia religijne.

8 lutego 2021 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wyrokiem nakazowym skazał muzyka na zapłatę 15 tys. zł grzywny i prawie 3,5 tys. zł kosztów sądowych.

Zażalenie od tego wyroku złożył prokurator oraz obrońca oskarżonego, a sprawa ponownie trafiła do rozpoznania przez sąd, ale w innym składzie. W sierpniu 2021 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wydał postanowienie o umorzeniu postępowania.

Nergal znów przed sądem

Prawnicy Ordo Iuris złożyli zażalenie na postanowienie o umorzeniu. W grudniu 2021 roku zostało ono uwzględnione przez Sąd Okręgowy w Warszawie, co oznaczało, że muzyk ponownie stanie przed sądem.

Na początku stycznia tego roku odbyła się rozprawa w tej sprawie. W jej trakcie sędzia Rafał Stępak poinformował o skierowaniu sprawy na posiedzenie w celu umorzenia postępowania.

Sędzia powołał się wówczas na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z września 2022 roku w sprawie Doroty "Dody" Rabczewskiej. ETPC orzekł wtedy, że ukaranie piosenkarki grzywną stanowiło naruszenie wolności słowa, zasądzając na jej rzecz 10 tys. euro zadośćuczynienia.

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdecydował nie umarzać postępowania, wskazując, że w myśl orzecznictwa ETPC konieczne jest poczynienie ustaleń m.in. w kontekście zasady wolności wypowiedzi, do czego niezbędne jest przeprowadzenie rozprawy. Sąd wyznaczył ją na 29 maja. W jej trakcie przesłuchany zostanie muzyk. 

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo