Po Rosji krąży fake news, że Władimir Putin nakazał rozprawić się ze szczepionkami i ich twórcami.
Po Rosji krąży fake news, że Władimir Putin nakazał rozprawić się ze szczepionkami i ich twórcami.

Putin nakazał zniszczenie szczepionek przeciwko Covid-19. Ta wiadomość przeraziła Rosjan

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
W rosyjskojęzycznej sieci krążą informacje, że prezydent Rosji Władimir Putin nakazał zniszczenie wszystkich szczepionek "Sputnik" przeciwko koronawirusowi i egzekucję ich twórców. Rosjanie byli przerażeni, ale wiadomość okazała się fake newsem.

Informacja, że Putin nakazał likwidację szczepionek i ich twórców

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał zniszczyć wszystkie szczepionki "Sputnik" Covid-19 w Rosji - taka wiadomość pojawiła się w sieci. Powodem tego stał się rzekomo "niezaprzeczalny związek" między szczepieniami a nagłym wzrostem zachorowań na HIV wśród zaszczepionych.

Informacja ta pojawiła się po raz pierwszy 4 marca na stronie internetowej Real Raw News, której autorzy zajmują się rozpowszechnianiem fałszywych wiadomości. Wiadomości tej towarzyszyła tragiczna historia, że córka prezydenta zachorowała na HIV po szczepieniu. To rzekomo skłoniło go do podjęcia drastycznych działań przeciwko szczepionkom i polecenia Siergiejowi Szojgu ich zniszczenia. Ponadto Putin nakazał egzekucję 130 naukowców odpowiedzialnych za stworzenie szczepionki.

Covid-19, według tej wiadomości, nie jest oczywiście prawdziwym wirusem, ale wymyślonym przez "globalne konsorcjum podstępnych lekarzy" i zachodnią propagandę. W istocie jest to rzekomo "najbardziej wyrafinowana kampania dezinformacyjna w historii ludzkości".

Wiadomość okazała fake newsem

11 marca na kanale Telegramu "Wojna z fałszerstwami" zdementowano tę informację.

"Publikacja jest zbiorem szeregu fałszywek i spekulacji. Rosyjskie szczepionki COVID-19 nie mają skutków ubocznych takich jak "drgawki i skrzepy krwi" oraz nagła śmierć "w domu, w pracy lub na ulicy". Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia nie odnotowało też dramatycznego skoku zakażeń wirusem HIV w całym kraju wśród osób, które otrzymały trzy lub więcej szczepionek - poinformował kanał Telegram.


"Oświadczenia te są absurdalne same w sobie. Jako logiczny kontrargument zauważ, że w Rosji obowiązuje moratorium na karę śmierci. Co do samego prezydenta, Władimir Putin był kilkakrotnie szczepiony Sputnikiem, również szczepionką do nosa" - dodano.

Do napisania takiej wrzutki skłoniła autorów prawdopodobnie śmierć rosyjskiego naukowca Andrieja Botikowa 2 marca 2023 roku. Był on jednym z 18 naukowców z Narodowego Centrum Badań Epidemiologii i Mikrobiologii w Gamaleya, którzy stworzyli szczepionkę Sputnik V.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka