Klienci posiadający depozyty w upadłym Silicon Valley Bank (SVB) już od poniedziałku będą mieć dostęp do wszystkich swoich środków. Fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER
Klienci posiadający depozyty w upadłym Silicon Valley Bank (SVB) już od poniedziałku będą mieć dostęp do wszystkich swoich środków. Fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER

Klienci Silicon Valley Bank odzyskają środki. Joe Biden zabrał głos

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Klienci posiadający depozyty w upadłym Silicon Valley Bank (SVB) już od poniedziałku będą mieć dostęp do wszystkich swoich środków. Swoje pieniądze otrzymają też klienci innego zamkniętego banku, Signature Bank. Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jest zdeterminowany aby osoby odpowiedzialne za sytuację, jaka powstała po bankructwie banku SVB „zostały pociągnięte do odpowiedzialności”.

W Silicon Valley Bank swoje pieniądze lokowała duża część startupów, firm i funduszy inwestycyjnych z Doliny Krzemowej. Z kolei Signature Bank aktywnie uczestniczył w rynku kryptowalut.

Polecamy:

Reakcja amerykańskiego rządu na upadek Silicon Valley Bank

„Depozytariusze będą mieć dostęp do wszystkich swoich pieniędzy od poniedziałku 13 marca. Żadne straty związane z likwidacją Silicon Valley Bank nie zostaną poniesione przez podatnika” - ogłosili we wspólnym oświadczeniu szefowa resortu finansów Janet Yellen, szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell i szef Federalnej Korporacji Gwarantowania Depozytów (FDIC) Martin Gruenberg.

To reakcja rządu na piątkowy upadek 16. największego banku w USA, odgrywającym znaczącą rolę w obsłudze firm i funduszy Doliny Krzemowej.

Jak zapowiedziano, swoich wkładów nie odzyskają akcjonariusze banku, zaś jego kierownictwo zostało zwolnione. Straty z tytułu likwidacji banku pokryje federalny fundusz gwarancyjny. Mimo że według prawa gwarantowane są tylko depozyty do kwoty 250 tys. dolarów, to administracja zdecydowała się zapewnić klientom dostęp do wszystkich ich kont w SVB powołując się na chęć wyeliminowania ryzyka dla systemu bankowego.

Jednocześnie podobne kroki zastosowano wobec zamkniętego w niedzielę nowojorskiego banku Signature Bank.

Joe Biden: Odpowiedzialni za zamęt będą pociągnięci do odpowiedzialności

„Jestem zdeterminowany aby odpowiedzialni za ten zamęt zostali pociągnięci do pełnej odpowiedzialności a także do kontynuowania wysiłków na rzecz wzmocnienia nadzoru i regulacji większych banków, tak abyśmy ponownie znaleźli się w takiej sytuacji” - powiedział Joe Biden w opublikowanym oświadczeniu.

Dodał, że „Amerykanie i amerykańskie firmy mogą ufać, że ich depozyty bankowe będą tam kiedy będą ich potrzebować”.

Biden podkreślił, że sekretarz skarbu i inne agendy federalne „pilnie współpracują” z regulatorami sektora bankowego aby rozwiązać problemy jakie powstały po bankructwach Silicon Valley Bank i Siganture Bank a podjęte kroki zapewniają, że pieniądze podatników nie są zagrożone.

Zapowiedział, że w poniedziałek przedstawi działania na rzecz utrzymania „stabilnego systemu bankowego i ochrony naszego historycznego odrodzenia gospodarczego”.

"Sytuacja w USA nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla polskich banków"

Bezpośrednią przyczyną bankructw SVB i Signature Bank było złe zarządzenie aktywami - wskazał Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Sytuacja w USA nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla polskich banków, które są silniej uregulowane niż te w Stanach Zjednoczonych - dodał.

Zdaniem Marcina Klucznika sytuacja w USA nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla polskich banków. – Instytucje finansowe w naszym kraju są dużo silniej uregulowane niż w Stanach Zjednoczonych – zaznaczył. Dodatkowo podstawowym źródłem kapitałów dla polskich banków są depozyty gospodarstw domowych – „takie źródło finansowania jest dużo stabilniejsze niż depozyty firm technologicznych w SVB”.

Klucznik podkreślił, że departament Skarbu USA oraz Rezerwa Federalna (Fed) zagwarantowały już wszystkie depozyty w bankach. – Oznacza to, że klienci będą mogli wypłacić odłożone w nich pieniądze. Straty poniosą natomiast posiadacze akcji oraz obligacji upadłych banków – wyjaśnił.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka