Arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej Marian Gołębiewski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej Marian Gołębiewski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Święte krowy w polskim Kościele? Arcybiskup złamał ważny zakaz

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 132
W sobotę 11 marca 2023 r w katedrze gliwickiej odbyły się święcenia biskupie i ingres biskupa diecezjalnego Sławomira Odera. Mszę koncelebrował m.in. arcybiskup wrocławski senior Marian Gołębiewski, który otrzymał ze Stolicy Apostolskiej „zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich”. Rzecznik Komisji Episkopatu Polski wydał właśnie oświadczenie w tej sprawie.

Przypomnijmy, że wrocławski arcybiskup senior Marian Gołębiewski od 21 sierpnia 2021 roku ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich.

Polecamy:

Zaniedbania abp Gołębiewskiego ws. wykorzystywania seksualnego małoletnich

„Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupiej (1996-2004), i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013)” - wyjaśniała wówczas archidiecezja wrocławska.

Arcybiskup Gołębiewski złamał zakaz

Pod koniec stycznia 2023 papież Franciszek przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa gliwickiego Jana Kopca, a na jego zastępcę mianował ks. Sławomira Odera. Ksiądz Oder był niegdyś postulatorem sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II.

W sobotę odbyły się uroczystości święceń biskupich i ingresu bp. Odera do gliwickiej katedry św. Piotra i Pawła. Sakry udzielił mu nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Asystowali mu między innymi biskup senior diecezji gliwickiej Jan Kopiec i kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej.

W uroczystościach uczestniczył m.in. kardynał Kazimierz Nycz i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Okazało się, że w wydarzeniu – wbrew papieskiemu zakazowi – uczestniczy arcybiskup senior Marian Gołębiewski.

Oświadczenie rzecznika KEP ws. abp. Gołębiewskiego

W sprawie udziału abp. Mariana Gołębiewskiego w uroczystościach w Gliwicach rzecznik KEP wydał w poniedziałek oświadczenie.

„Obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była zatem złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego” - napisał w oświadczeniu rzecznik KEP. Zaznaczył, że „zgodnie z prawem kościelnym arcybiskup senior podlega wyłącznie bezpośredniej jurysdykcji Stolicy Apostolskiej”.

Wyjaśnił, że w związku z tym, „żaden z biskupów w Polsce, w tym również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nie ma prawnych możliwości dyscyplinowania któregokolwiek z biskupów w podobnych sytuacjach”.

„Podjęcie jakichkolwiek kroków prawnych wobec abp. Gołębiewskiego z racji złamania przez niego zakazu kościelnego leży wyłącznie w gestii Stolicy Apostolskiej, która za pośrednictwem nuncjatury została niezwłocznie poinformowana o zaistniałym incydencie” - poinformował ks. Gęsiak. 

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo