Jest reakcja Watykanu na zarzuty wobec znanego hierarchy. Oto decyzje

Abp Marian Gołębiewski. fot.. Wikimedia
Abp Marian Gołębiewski. fot.. Wikimedia
Watykan zakończył postępowania dotyczące zaniedbań arcybiskupa seniora wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego w sprawach pedofilii wśród księży.

Postępowanie dot. abp Mariana Gołębiewskiego

Postępowanie Watykanu dotyczyło „sygnalizowanych zaniedbań abpa Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupiej (1996-2004), i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013)” – informuje Archidiecezja Wrocławska. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Episkopatu, w wyniku zakończonego dochodzenia, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

  • nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich;
  • nakaz zapłaty tytułem pokuty odpowiedniej kwoty z prywatnych środków, na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na
  • prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystania seksualnego.

Czytaj też:

Kim jest abp Marian Gołębiewski?

Abp Marian Gołębiewski jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych, arcybiskupem seniorem archidiecezji wrocławskiej od 2013. Był biskupem diecezjalnym koszalińsko-kołobrzeskm w latach 1996–2004, arcybiskupem metropolitą wrocławskim w latach 2004–2013. W 2001 Jan Paweł II powołał go na członka Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.

21 sierpnia 2021 archidiecezja wrocławska poinformowała o przeprowadzeniu przez Stolicę Apostolską dochodzenia, w oparciu o motu proprio Vos estis lux mundi, dotyczącego sygnalizowanych jego zaniedbań w prowadzeniu spraw nadużycia seksualnego wobec osób małoletnich przez niektórych podległych mu kapłanów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i archidiecezji wrocławskiej.

źródło: episkopat.pl/Wikipedia

KJ

Czytaj też:Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo