Do hiszpańskich urzędów wpływa bardzo dużo wniosków o zmianę płci. Większość wnioskujących to mężczyźni. (fot. Pixabay)
Do hiszpańskich urzędów wpływa bardzo dużo wniosków o zmianę płci. Większość wnioskujących to mężczyźni. (fot. Pixabay)

Ustawa trans w Hiszpanii. Urzędy zasypane wnioskami o zmianę płci

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Na początku marca w Hiszpanii weszła w życie tzw. ustawa trans, umożliwiająca rejestrację płci odmiennej od biologicznej. Jak podaje dziennik "La Razon", hiszpańskie urzędy stanu cywilnego odnotowały "falę wnioskujących". Większość z nich to mężczyźni, co – według gazety – budzi podejrzenie o próbę wykorzystania korzystniejszej dla nich sytuacji, związanej z nową płcią.

Mężczyźni chcą zmieniać płeć

— Do czasu wejścia w życie ustawy trans otrzymywaliśmy zgłoszenia od kobiet i mężczyzn mniej więcej w takiej samej proporcji — powiedział urzędnik stanu cywilnego w Madrycie, cytowany przez dziennik "La Razon". Podobnie jest w całym kraju.

Z danych, do których dotarła gazeta, wynika, że tylko w ciągu jednego tygodnia do rejestru stanu cywilnego w A Coruna w Galicji wpłynęło 40 wniosków o zmianę płci. Niemal wszystkie z nich złożone zostały przez mężczyzn. Dziennik wskazuje, ze "budzi to podejrzenia o nadużycia. W Saragossie w tym samym czasie zarejestrowano 35 wnioskodawców, a w stolicy Katalonii - ponad 20.

Korzystniejsza sytuacja związana z nową płcią

Urzędnicy mają podejrzenia, że wiele osób wnioskujących o zmianę płci robi to, aby wykorzystać korzystniejszą sytuację związaną z nową płcią. "La Razon" wskazuje przy tym, że nie ma prawnych mechanizmów umożliwiających wykrywanie nadużyć, jak np. w przypadku fikcyjnych małżeństw. Procedura zmiany płci w dokumentach nie wymaga niczego poza deklaracją woli wnioskodawcy.

Jak wskazuje "La Razon", urzędnicy czują się bezradni podejrzewając nadużycia. Zgodnie z ustawą dotyczącą rzeczywistej i efektywnej równości osób trans i gwarancji praw osób LGBT „poważna dyskryminacja” wobec nich jest karana grzywną w wysokości od 10 tys. do 150 tys. euro.

— Oprócz ewentualnych sankcji dyscyplinarnych wobec tych, którzy zakwestionują jakiś przypadek zmiany płci w związku z podejrzeniem o oszustwo — podaje hiszpański dziennik.

Ustawa trans. Każdy, kto skończył 16 lat może zmienić płeć

Zgodnie z tzw. ustawą trans, każdy, kto ukończył 16 lat może zmienić płeć i imię bez wcześniejszego orzeczenia sądu i terapii hormonalnej. Wystarczy jedynie wypełnienie formularza, dowód osobisty i świadectwo urodzenia. Decyzja musi zostać potwierdzona przez wnioskodawcę trzy miesiące później, a cała procedura trwa najwyżej cztery miesiące. Ponadto, istnieje możliwość, aby osoba trans powróciła do swojej poprzedniej płci, w taki sam sposób. Zmiana płci po raz trzeci wymaga już decyzji sądowej.

Ustawa trans została przyjęta przez parlament 16 lutego i po opublikowaniu w dzienniku ustaw weszła w życie 2 marca. Zgodnie z nowym prawem, osoby powyżej 16 lat mogą bez ograniczeń rejestrować swoją płeć odmienną od biologicznej w dokumentach urzędu stanu cywilnego, osoby w wieku od 14 do 16 lat muszą mieć do tego zgodę rodziców, zaś między 12 a 14 rokiem życia - zatwierdzenie sądowe.

Podobne prawo wprowadzono w Szkocji

Podobne rozwiązanie prawne wprowadzono w grudniu w Szkocji, gdzie zatwierdzono system samoidentyfikacji dla osób, chcących zmienić i uznać prawnie swoją płeć już od 16. roku życia.

Wnioskodawcy muszą żyć w swojej nabytej płci przez trzy miesiące (lub sześć miesięcy, jeśli są w wieku 16 i 17 lat), a nie – jak wcześniej – dwa lata. Tym samym istnieje trzymiesięczny "okres do namysłu", podczas którego będzie można zmienić zdanie w kwestii zmiany płci. Złożenie fałszywego oświadczenia lub fałszywego wniosku o wydanie certyfikatu uznania płci będzie traktowane jak przestępstwo, a każdemu, kto to zrobi, może grozić do dwóch lat więzienia.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo