Oszuści podszywają się pod Plus Bank
Na temat oszustów podszywających się pod Plus Bank poinformowano na Twitterze.
— UWAGA! Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod Plus Bank — napisało CSiRT KNF na Twitterze. — Wprowadzenie swojego loginu i hasła na niebezpiecznej stronie grozi utratą środków. Bądźcie czujni i pamiętajcie o dokładnym weryfikowaniu adresu strony, na której się znajdujecie — podkreślono.
PKO BP również na celowniku oszustów
Kilka dni wcześniej Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod bank PKO i aplikację Chat GPT.
— Ostrzegamy przed stroną podszywającą się pod Bank PKO BP oraz ChatGPT. Fałszywy serwis udaje bota inwestycyjnego, a w rzeczywistości próbuje wyłudzać dane od użytkowników. Nie dajcie się oszukać! — napisano na Twitterze.
Nowa taktyka cyberprzestępców
W zeszłym tygodniu portal Niebezpiecznik.pl informował także o oszustwach na portalach sprzedażowych, takich jak Vinted czy OLX. Jak wskazuje serwis, w tym przypadku przestępcy nie nastawiają się na zdobycie nowych ofiar, lecz na próbę oszukania osób, które wcześniej już padły ofiarą kradzieży i są zdeterminowane, by odzyskać utracone środki.
Oszuści wysyłają wiadomości SMS, w których oferują "odszkodowanie od państwa" i odsyłają do fałszywej strony przygotowanej na wzór witryny rządowej. Tam przestępcy chcą podania imienia, nazwiska i wybrania swojego banku. Następnie użytkownik przekierowywany jest na spreparowaną stronę przypominającą bankowość internetową, gdzie proszony jest o podanie loginu i hasła, numeru PESEL i nazwiska panieńskiego matki. Dysponując tymi danymi oszuści są w stanie ponownie oszukać osoby wcześniej już poszkodowane.
Bądź ostrożny w sieci
W świetle mnożących się przypadków oszustw i kradzieży w sieci pamiętać należy przede wszystkim o tym, by zawsze weryfikować adres strony internetowej, na której się znajdujemy. Te spreparowane przez oszustów zazwyczaj już na pierwszy rzut oka wyglądają podejrzanie, gdyż w adresie zawierają m. in. nieoczywiste kombinacje liter i cyfr – to powinno już obudzić wątpliwości użytkownika. Pamiętaj, aby nigdy nie podawać jakichkolwiek danych na tego typu stronach, ponieważ w ten sposób oszuści mogą otrzymać dostęp do Twojej bankowości internetowej i tym samym ukraść zgromadzone na koncie środki.
RB
Czytaj dalej:
- Iskrzy między Bidenem a Zełenskim. "Politico": USA ma inną strategię wojny, niż Ukraina
- Prezydent Duda winny za brak środków z KPO? Tak twierdzi unijny komisarz
- Elektorat PiS nie ma żadnych wątpliwości, kto wygra jesienne wybory
- Ustawa trans w Hiszpanii. Urzędy zasypane wnioskami o zmianę płci
- Sikorski pozuje z granatnikiem. "Wiadomość dla pana komendanta Szymczyka"
Komentarze