Użytkownicy Plus Banku, Banku PKO BP oraz takich portali jak OLX czy Vinted muszą być ostrożni. Cyberprzestępcy z nową taktyką wyłudzania danych. (zdj. ilustracyjne/Pixabay)
Użytkownicy Plus Banku, Banku PKO BP oraz takich portali jak OLX czy Vinted muszą być ostrożni. Cyberprzestępcy z nową taktyką wyłudzania danych. (zdj. ilustracyjne/Pixabay)

Cyberprzestępcy są perfidni. Klienci tego banku są zagrożeni utratą środków

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSiRT KNF) ostrzega przed oszustami, próbującymi wyłudzić dane klientów Plus Banku. Zagrożeni są również klienci serwisów takich jak OLX czy Vinted.

Oszuści podszywają się pod Plus Bank

Na temat oszustów podszywających się pod Plus Bank poinformowano na Twitterze.

— UWAGA! Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod Plus Bank — napisało CSiRT KNF na Twitterze. — Wprowadzenie swojego loginu i hasła na niebezpiecznej stronie grozi utratą środków. Bądźcie czujni i pamiętajcie o dokładnym weryfikowaniu adresu strony, na której się znajdujecie — podkreślono.

PKO BP również na celowniku oszustów

Kilka dni wcześniej Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod bank PKO i aplikację Chat GPT. 

— Ostrzegamy przed stroną podszywającą się pod Bank PKO BP oraz ChatGPT. Fałszywy serwis udaje bota inwestycyjnego, a w rzeczywistości próbuje wyłudzać dane od użytkowników. Nie dajcie się oszukać! — napisano na Twitterze.

Nowa taktyka cyberprzestępców

W zeszłym tygodniu portal Niebezpiecznik.pl informował także o oszustwach na portalach sprzedażowych, takich jak Vinted czy OLX. Jak wskazuje serwis, w tym przypadku przestępcy nie nastawiają się na zdobycie nowych ofiar, lecz na próbę oszukania osób, które wcześniej już padły ofiarą kradzieży i są zdeterminowane, by odzyskać utracone środki.

Oszuści wysyłają wiadomości SMS, w których oferują "odszkodowanie od państwa" i odsyłają do fałszywej strony przygotowanej na wzór witryny rządowej. Tam przestępcy chcą podania imienia, nazwiska i wybrania swojego banku. Następnie użytkownik przekierowywany jest na spreparowaną stronę przypominającą bankowość internetową, gdzie proszony jest o podanie loginu i hasła, numeru PESEL i nazwiska panieńskiego matki. Dysponując tymi danymi oszuści są w stanie ponownie oszukać osoby wcześniej już poszkodowane.

Bądź ostrożny w sieci

W świetle mnożących się przypadków oszustw i kradzieży w sieci pamiętać należy przede wszystkim o tym, by zawsze weryfikować adres strony internetowej, na której się znajdujemy. Te spreparowane przez oszustów zazwyczaj już na pierwszy rzut oka wyglądają podejrzanie, gdyż w adresie zawierają m. in. nieoczywiste kombinacje liter i cyfr – to powinno już obudzić wątpliwości użytkownika. Pamiętaj, aby nigdy nie podawać jakichkolwiek danych na tego typu stronach, ponieważ w ten sposób oszuści mogą otrzymać dostęp do Twojej bankowości internetowej i tym samym ukraść zgromadzone na koncie środki.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie