Dzięki rządowej “Tarczy Solidarnościowej”, odbiorcy oszczędzą od 2000 do 3000 zł
Dzięki rządowej “Tarczy Solidarnościowej”, odbiorcy oszczędzą od 2000 do 3000 zł

Rachunki za prąd w 2023. Odbiorcy indywidualni oszczędzą od 2000 do 3000 zł

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej rachunki za prąd w 2023 roku będą zamrożone na poziomie cen z 2022 roku. Odbiorcy indywidualni na rachunkach za prąd oszczędzą od ok. 2000 do 3000 złotych.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rynek energii poważnie ucierpiał. Ceny na giełdach energii elektrycznej, gdzie dostawcy zaopatrują się w energię przy wzroście zapotrzebowania, osiągały bardzo wysokie poziomy. Aby uniknąć zbytniego obciążenia kieszeni obywateli skutkami tej agresji, już w zeszłym roku, rząd stopniowo wprowadzał rozwiązania, które pozwalają uchronić indywidualnych odbiorców przed wyższymi wydatkami. Tarcza Solidarnościowa jest jednym z takich rozwiązań.

W związku niepewnością na rynkach energetycznych, polski rząd zdecydował się na przedłużenie Tarczy Solidarnościowej na 2023 rok. To rozwiązanie ma na celu utrzymać przewidywalność w wysokości rachunków za prąd, które płacą polskie rodziny.

Limity zużycia energii w 2023 roku

W ramach Tarczy Solidarnościowej, ceny energii dla odbiorców indywidualnych zostały zamrożone na poziomie z 2022 r. i będą rozliczane w ramach limitów:

  • Zużycie prądu do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych;
  • Zużycie prądu do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami;
  • Zużycie prądu do 3000 kWh rocznie dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Według autorów programu, przyjęte w Tarczy Solidarnościowej limity, mają uwzględniać potrzeby i realia różnych rodzajów gospodarstw domowych, które przekładają się na realne zużycie prądu.

Jak skorzystać z Tarczy Solidarnościowej? 

Jeżeli tak jak większości odbiorców przysługuje Ci limit 2000 kWh w gospodarstwie domowym – nie musisz nic robić, bo rozwiązania Tarczy Solidarnościowej zostaną zastosowane automatycznie.

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, cena energii netto w gospodarstwie domowym pozostanie bez zmian do limitu zużycia 2600 kWh. W tym roku zaoszczędzisz ok. 2600 zł.

image

Rolnicy na co dzień nie mogą obejść się bez pracy specjalistycznych maszyn, które pobierają dużą ilość prądu. W ramach tarczy solidarnościowej limit rolników został więc ustalony na wyższym poziomie 3000 kWh, co oznacza aż ok. 3000 zł oszczędności w 2023 roku.

Należy pamiętać jednak o tym, że jeżeli gospodarstwu przysługuje limit wyższy niż 2000 kWh – do 30 czerwca wymagane jest złożenie stosowne oświadczenie u swojego dostawcy prądu. Kliknij tu aby znaleźć wzory takich oświadczeń dla PGE, Enea, Tauron, Energa i E-on.

A co w sytuacji, jeśli przekroczymy zakładane dla nas limity? Według kalkulacji wyższe zużycie prądu nie powinno stanowić większego wyzwania finansowego. Dzięki wprowadzonym przez rząd cenom maksymalnym niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej w 2023 r. ceny prądu dla gospodarstw domowych po przekroczeniu limitu nie będą wyższe niż 69 groszy za 1 kWh.

Warto podkreślić, że spółki obrotu kupowały energię na 2023 r. średnio po ok. 1000 zł za MWh. Dzięki rozwiązaniom Tarczy Solidarnościowej, 8 milionów gospodarstw domowych zapłaci w tym roku tylko około 40 proc. rynkowej ceny za energię elektryczną.

Uzyskaj 10% dodatkowego rabatu na prąd

- Polski Komitet Energii Elektrycznej już od ponad roku edukuje, jak dzięki prostej zmianie nawyków możemy ograniczyć zużycie energii w naszym domu, a w efekcie zmniejszyć wysokość rachunku za prąd – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.


Przedstawiciel PKEE dodaje, że taka wiedza będzie się teraz po prostu opłacać, ponieważ rozwiązania rządowej Tarczy Solidarnościowej oferują dodatkowy rabat. Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10 procent, a wtedy dostaniemy dodatkowy upust o wartości 10 procent całego rachunku za energię elektryczną. Upust ten zostanie rozliczony w 2024 r.

Na stronie www.liczysieenergia.pl, można dowiedzieć się jak bez dodatkowych wyrzeczeń czy drastycznej zmiany trybu życiu ograniczyć zużycie prądu w gospodarstwach domowych. 

Komentarze