Wiceprzewodniczący rady bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew. Źródło: Kremlin.ru
Wiceprzewodniczący rady bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew. Źródło: Kremlin.ru

Miedwiediew grozi sędziom trybunału w Hadze. "Patrzcie uważnie w niebo"

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Po decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), Władimir Putin może liczyć na wsparcie swoich popleczników. Wiceprzewodniczący rady bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew w obszernym wpisie zagroził sędziom MTK w Hadze. "Obywatele sędziowie, patrzcie uważnie w niebo..." – ostrzegł.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Miedwiediew krytycznie o MTK

Były premier Rosji podważył działalność MTK. "Weźmy ten gów****y, bezużyteczny MTK, stworzony na podstawie statutu rzymskiego, do którego nie przystąpiły największe państwa. Kogo pociągnął do odpowiedzialności? Trzy tuziny nieznanych osób. Prezydent Sudanu pluje na te zarzuty i mimo przewrotu wojskowego we własnym kraju nie jest dostępny dla "sprawiedliwości". O pozostałych w ogóle nie warto wspominać. Innymi słowy, ich skuteczność jest zerowa" – podkreślił. 

"To nie są trybunały norymberskie i tokijskie tworzone ad hoc. Albo nawet wątpliwy trybunał dla Jugosławii. To jest nieporozumienie" – dodał Miedwiediew. 

Groźby wobec sędziów 

Podobnie jak Margarita Simonian, wiceprzewodniczący rady bezpieczeństwa Rosji w swoim wpisie postanowił pogrozić. Tym razem padło na sędziów MTK. Miedwiediew zaczął od tego, że "sędziowie MTK ekscytowali się na próżno". Później było już tylko ostrzej.

"Spójrzcie, jesteśmy odważni, nie zes******y się w gacie przy największym mocarstwie atomowym. Niestety, panowie, każdy chodzi pod Bogiem i rakietami. Można sobie wyobrazić użycie hipersonicznego Onyxa (pocisk P-800 Oniks - przyp. red.) z Morza Północnego z rosyjskiego okrętu na haski sąd. Nie da się go zestrzelić, niestety. A sąd to tylko nędzna organizacja międzynarodowa, a nie ludność kraju NATO. Więc wojny też nie rozpętają. Boją się. I nikomu nie będzie przykro. Tak więc, obywatele sędziowie, patrzcie uważnie w niebo..." – zakończył. 

MTK w Hadze 

MTK z siedzibą w Hadze w Holandii jest trybunałem międzynarodowym powołanym do sądzenia osób fizycznych. Ma uprawnienia do rozpoznawania oskarżeń o zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Statut Rzymski został przyjęty przez ponad 120 krajów, w tym Rosję, która jednak w 2016 r. się z niego wycofała. Rosyjskie władze nie dokonują zatem ekstradycji podejrzanych, którzy mogą jednak być wydani przez inne państwa, będące stronami statutu. Ukraina również nie jest stroną statutu, ale zadeklarowała, że uznaje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli trybunał zdecyduje się je zbadać.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka