Wykład Mateusza Morawieckiego na Uniwersytecie w Heidelbergu. Fot. screen Facebook
Wykład Mateusza Morawieckiego na Uniwersytecie w Heidelbergu. Fot. screen Facebook

Morawiecki w Heidelbergu. Krytykował układy z Putinem, poruszył temat reparacji

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
Mateusz Morawiecki wygłosił wykład Uniwersytecie w Heidelbergu pt. „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”. Jego zasadnicza część dotyczyła wojny na Ukrainie i zbrodni popełnianych przez Rosjan w trakcie inwazji. Premier stwierdził, że część Europy Zachodniej finansowała przygotowania do niej, robiąc z Rosją interesy. Wspomniał też o potrzebie uzyskania reparacji przez Polskę.

- Dzisiaj Ukraińcy walczą nie tylko za swoją wolność. Od 24 lutego 2022 r. każdego dnia walczą również za wolność całej Europy. I od tego, jak potoczą się losy tej wojny, zależy nasza przyszłość. Klęska Ukrainy będzie klęską Zachodu i wolnego świata, klęską większą niż Wietnam. Klęską, po której Rosja będzie szła za ciosem, a świat będzie dramatycznie inny. Pełen nieznanych od dawna zagrożeń. Klęska wolnego świata może rozzuchwalić Putina, jak appeasement lat 30. rozzuchwalił Hitlera - przekonywał Mateusz Morawiecki w Heidelbergu, cytowany przez portal 300polityka.pl. Premier nazwał Putina "faszystą", o którego zbrodniach wie już cały świat.  


- Na naszych oczach rozgrywa się historia. Ukraina pisze teraz jej własny rozdział. Gdy nasze dzieci zajrzą do podręczników, zapytają, co my zrobiliśmy, aby zapewnić im spokojną przyszłość? Czy myśleliśmy o nich i długofalowym dobru naszych krajów, czy tylko o chwilowej wygodzie i odkładaniu na później trudnych decyzji? Czy wyciągnęliśmy wnioski z błędów przeszłości, czy wciąż je powtarzaliśmy? - pytał słuchaczy szef polskiego rządu. 

"Putin jest faszystą" 

- Dziś faszystą jest Putin i wszyscy współsprawcy rosyjskiej agresji. Jako Europejczycy mamy obowiązek przeciwstawienia się rosyjskiemu faszyzmowi. To europejska tożsamość - przekonywał Morawiecki. - Trzeba powiedzieć jasno: faszystą jest ten, kto chce niszczyć inne narody. Jest nim każdy, kto chce narzucać innym narodom swoją wolę, wbrew prawu międzynarodowego, łamiąc prawa człowieka, depcząc ludzką godność - deklarował.  

Zdaniem Morawieckiego, kraje zachodnie, które robiły interesy z Moskwą, finansowały armię Rosji. Dodał też, że strategia sojuszu z Kremlem "zbankrutowała". - Ci, którzy przez dekady chcieli strategicznego sojuszu z Rosją i uzależniali od niej energetycznie europejskie państwa, tkwili w koszmarnym błędzie. Ci, którzy przestrzegali przed rosyjskim imperializmem i powtarzali, by nie ufać Putinowi, mieli rację - uzasadnił.  


Reparacje od Niemiec

Inną kwestią, podniesioną przez premiera, była sprawa reparacji, o które ubiegają się polskie władze od Berlina. - Czego nas uczy historia Europy? Rekompensata jest potrzebna - w tym kluczowym momencie potrzebujemy takiego pogodzenia stojąc przed wielkimi wyzwaniami. Polska nigdy nie otrzymała od Niemiec rekompensaty za zbrodnie II wojnę światową, a przecież pełne pojednanie między sprawcą a ofiarą możliwe jest tylko wtedy, gdy nastąpi zadośćuczynienie - stwierdził Morawiecki.  


Wizyta Morawieckiego w Heidelbergu

Wykład ma związek z europejskim sojuszem uniwersyteckim 4EU+, w skład którego wchodzi sześć uczelni badawczych, które mają status uniwersytetu europejskiego. Sojusz zawiązały w 2018 r. Uniwersytet Warszawski, Sorboński, w Heidelbergu, Karola w Pradze. W kolejnych latach dołączyły do nich uczelnie z Kopenhagi, Mediolanu oraz Genewy. Uczelnie Sojuszu 4EU+ wspólnie prowadzą badania i kształcą studentów, tworzą inicjatywy związane z innowacyjnością, transferem technologii i społeczną odpowiedzialnością uczelni.

Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu to najstarsza uczelnia w Niemczech i jedna z najbardziej renomowanych w Europie. Na 160 kierunkach studiuje ogółem 30 tys. studentów, z których co piąty jest obcokrajowcem. 

 


GW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka