Władimir Putin złożył niezapowiedzianą wizytę w Mariupolu. (fot. PAP/EPA, Twitter)
Władimir Putin złożył niezapowiedzianą wizytę w Mariupolu. (fot. PAP/EPA, Twitter)

Putin odwiedził miasto gruzów? Tak twierdzą kremlowskie media

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Rosyjskie media państwowe donoszą, że Władimir Putin odwiedził okupowany przez jego kraj Mariupol. Według oświadczenia wydanego przez Kreml, prezydent Federacji Rosyjskiej przyleciał do miasta helikopterem, po czym zwiedził kilka dzielnic samochodem. Podczas jego wizyty w mieście Putin miał również rozmawiać z mieszkańcami oraz – jak podano w oświadczeniu biura prasowego Kremla – został zaproszony do domu jednego z nich. Wizyta w Mariupolu odbyła się niedługo po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Prowokacyjna wizyta Putina?

Wiadomość o wizycie Putina w Mariupolu przekazano po tym, jak w piątek Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz jego aresztowania. Jak wskazuje CNN, wizyta ta będzie prawdopodobnie postrzegana jako szczególnie prowokacyjna dla Ukraińców, ponieważ miasto to przez długi czas było symbolem oporu i miejscem jednych z najbardziej intensywnych walk od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Nagranie z wizyty Putina

Oficjalne nagranie opublikowane przez rosyjską agencję RIA Nowosti przedstawiać ma Putina jadącego samochodem w nocy, a następnie odwiedzającego salę koncertową w Mariupolu. Komentatorzy są jednak sceptyczni w kwestii tego, mając na uwadze to, że wideo mogło zostać sfabrykowane. Na filmie słychać rosyjskiego urzędnika, który tłumaczy Putinowi, jak odbudowywane jest miasto. Nagranie udostępniła na Twitterze była rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

— "Jeśli nie mogę pojechać do Niemiec, to przynajmniej pojadę do zaanektowanego i zniszczonego Mariupola", pomyślał Putin. Jednak z tego wideo nie wynika, gdzie on jest. Rosyjska propaganda udostępniła filmik administracji Putina mówiący o tym, że odwiedził on Mariupol. Wcześniej Niemcy deklarowały, że aresztują Putina, jeśli zdecyduje się tam pojechać.


Putin rozmawiał z mieszkańcami Mariupola

W oświadczeniu Kremla podano, że rosyjski przywódca zatrzymał się, aby porozmawiać z mieszkańcami w dzielnicy Newski. Poinformowano również, że prezydent został zaproszony do domu jednego z nich. Nie sprecyzowano jednak, kiedy wizyta miała miejsce. Kreml przekazał, że Putin zbadał również linię brzegową Mariupola, odwiedzając klub jachtowy i budynek teatru.

Prezydent Rosji miał też odbył spotkanie na stanowisku dowodzenia specjalnej operacji wojskowej w Rostowie nad Donem.

Putin wysłuchał meldunków szefa Sztabu Generalnego - pierwszego zastępcy ministra obrony Walerego Gierasimowa oraz szeregu dowódców wojskowych — poinformowano w oświadczeniu.

Ponadto wicepremier Rosji, Marat Chusnullin miał przeprowadzić szczegółowe rozmowy z Putinem na temat "trwających prac budowlanych i renowacyjnych" w mieście.

Brutalne ataki na Mariupol

To właśnie w Mariupolu rosyjska armia przeprowadziła jedne ze swoich najbrutalniejszych uderzeń, w tym m.in. atak na oddział położniczy w marcu ubiegłego roku oraz bombardowanie teatru, w którym znajdowało się kilkaset osób, w tym dzieci. O ataku na ten budynek przypominał w czwartek portal NEXTA.

— Dokładnie rok temu najeźdźcy Putina zbombardowali teatr dramatyczny w Mariupolu. Associated Press na podstawie swoich obliczeń podało wtedy, że liczba ofiar śmiertelnych może sięgnąć 600 osób. Wiele z nich to dzieci.


Mariupol – symbol oporu Ukraińców

W zeszłym roku Mariupol stał się symbolem ukraińskiego oporu. Obrońcy miasta przez wiele tygodni odpierali nieustające ataki ze strony Rosjan. Żołnierze broniący Mariupola przez wiele tygodni przebywali w zakładzie Azowstalu po tym, jak znaczna część miasta została przejęta przez Rosję. Jak wskazuje CNN, z 450 tysięcy osób, które mieszkały w Mariupolu przed wojną, ponad jedna trzecia już wyjechała. Miasto to od dziesięciu miesięcy znajduje się pod rosyjską okupacją.

— Przed i po. Mariupol - tętniący życiem przemysłowy port morski całkowicie zdewastowany przez rosyjskie bombardowania. Mieszkańcy przez 2 miesiące ukrywali się w piwnicach bez wody, ogrzewania, prądu — napisano na Twitterze portalu Euromaidan Press. Do wpisu dołączono zdjęcia przedstawiające jeden z budynków mieszkalnych w Mariupolu przed oraz po rosyjskich atakach.

Porównanie tego jak wyglądało miasto przed rosyjską inwazją oraz po niej udostępnił na Twitterze również portal UkraineWorld.

— Azowstal przed i po rosyjskiej okupacji. Dla tych, którzy widzieli tylko ruiny Mariupola — napisano.


Putin odwiedził też Krym

Z kolei w sobotę Władimir Putin złożył niezapowiedzianą wizytę na Krymie, aby uczcić dziewiątą rocznicę aneksji półwyspu przez Rosję. Jak podały państwowe media, prezydent odwiedził nową rosyjską szkołę artystyczną, obóz letni dla dzieci i przyszłe projekty kulturalne, takie jak muzeum Nowej Rosji i muzeum chrześcijaństwa.

— Putin pierwszy raz od trzech lat przyjechał do Sewastopola, który znajduje się na anektowanym Krymie. Prezydent Rosji miał być sam za kierownicą samochodu - donosi gubernator regionu. Dziś mija 9. rocznica aneksji półwyspu — przekazał na Twitterze portal Biełsat.

Sobowtóry Putina

Od dłuższego czasu w opinii publicznej pojawiają się pogłoski o istnieniu sobowtórów Władimira Putina. W mediach obecna jest też teoria o wykorzystywaniu przez Rosję "operacyjnych sobowtórów" prezydenta tego kraju, m. in. gdy przemieszcza się on w kolumnie rządowych samochodów.

W październiku szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow przekazał, że jego zdaniem prezydent Rosji posiada trzech sobowtórów. Zdradził również, jak ich rozróżnić.

— Nie jestem „putinoznawcą”. Moim zdaniem istnieją trzy sobowtóry, których osobiście od razu zauważam — powiedział Budanow w rozmowie opublikowanej przez portal NEXTA.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka