Większość Ukraińców mieszkających w Polsce ocenia, że standard ich życia znacznie się podniósł. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Większość Ukraińców mieszkających w Polsce ocenia, że standard ich życia znacznie się podniósł. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Na co narzekają Ukraińcy w Polsce. A co chwalą?

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 155
Większość Ukraińców mieszkających w Polsce ocenia, że standard ich życia znacznie się podniósł. I trudno się temu dziwić, bo naszym kraju mogą zarabiać znacznie więcej. Minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3490 zł brutto, a w Ukrainie 6500 hrywien, czyli ok. 846 zł.

Migranci zarobkowi w Polsce - Ukraińcy najliczniejsi

Jeszcze przed wybuchem wojny Ukraińcy stanowili najliczniejszą grupę migracji zarobkowej w Polsce. Kiedy rozpoczęła się rosyjska agresja do Polski przyjechało prawie 8,5 mln obywateli Ukrainy. Teraz szacuje się, że na stałe w Polsce przebywa ich od 1,5 mln do 2,3 mln, w tym ok. 950 tys. zaliczanych do uchodźców wojennych. Blisko 500 tys. stanowią osoby w wieku produkcyjnym, z których pracuje ponad 95 proc.

Polecamy:

Według badania przeprowadzonego przez Agencję Zatrudnienia Gremi Personal, aż 51,1 % Ukraińców pracujących w Polsce deklaruje, że standard ich życia znacząco się podniósł i mogą pozwolić sobie na zakup produktów, na które nie było ich stać w ich kraju. Jedna trzecia nie widzi różnicy (36,7 proc.), a 12,2 proc. odpowiedziało, że standard życia im się pogorszył, bo w Ukrainie mieli lepszą pracę i lepiej zarabiali w Ukrainie.

Ukraińcy nie mają kompleksów

– Widzę to samo i u wysokiej klasy specjalistów, którzy służbowo przebywają w Polsce i sami widzą różnice między Polską a Ukrainą, nie mają kompleksów, zarabiają czasami więcej niż Polacy albo zakładają w Polsce firmy, i u pracowników fizycznych, którzy przyjeżdżają tu zarobić, a wydają pieniądze w Ukrainie. Polska, przynajmniej do czasu zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę, była dla przeciętnego Ukraińca Zachodem, bo jest w Unii Europejskiej, kojarzy się z dobrobytem, dobrymi drogami, infrastrukturą oraz dostępnością wszelkich dóbr i towarów – mówi Anna Dzhobolda, dyrektorka działu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal. - I nadal dla polskiego przedsiębiorcy Ukrainiec jest cennym pracownikiem, a dla polskiej gospodarki atrakcyjnym konsumentem.

Co Ukraińcy chwalą w Polsce?

W innym badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia Ukraińcy doceniają bezpieczeństwo i spokój, co jest zrozumiałe, bo wielu z nich uciekło przed wojną z 2022 roku i wcześniejszą z 2014. Wyraźnie doceniają też chęć niesienia pomocy i życzliwość Polaków, która widzą nawet po roku od wybuchu wojny. Cieszy ich dostępność pracy, rozwinięta infrastruktura, możliwości rozwoju własnego czy przyjazne podejście do dzieci. Wypowiedzi pozytywne przeważają nad negatywnymi.

Na co narzekają Ukraińcy w Polsce?

Narzekają tylko na wysokie ceny mieszkań i najmu oraz kłopoty w dostaniu się do lekarza specjalisty i uzyskaniu pomocy medycznej. Przyznają też, że trudno im jest się utrzymać z bieżącego wynagrodzenia, bo ceny bardzo rosną. Wskazują też na trudność znalezienia pracy zgodnie ze swoją specjalizacją.

– Początkowa pomoc obejmująca często darmowe mieszkania wyczerpała się, dlatego wielu Ukraińców stanęło przed koniecznością wynajęcia mieszkania po cenach rynkowych, które poszły w górę. Mimo niektórych przeciwności, Ukraińcom się w Polsce zdecydowanie podoba. Wydaje się, że kiedy po zakończeniu wojny, część osób wróci do swojego kraju, pozytywne opinie o Polsce i Polakach z nimi pozostaną. Przebywanie w Polsce dla wielu Ukraińców jest możliwością codziennego życia w kraju, który skorzystał na transformacji. To może jeszcze bardziej dopingować naród ukraiński do tego, by starać się o członkostwo w Unii Europejskiej – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

"Te same bolączki dotykają Polaków i Ukraińców"

– W niektórych wypowiedziach respondentów pojawiała się informacja, że doceniają to, że w Polsce nie ma korupcji, z którą Ukraina ma problem, a skuteczne działania antykorupcyjne są bardzo ważne w przypadku, gdy kraj chce dołączyć do Unii Europejskiej. Warto zauważyć, że Ukraińcy funkcjonują w Polsce na podobnych zasadach jak reszta społeczeństwa, i wszelkie bolączki np. służby zdrowia, które dotyczą Polaków dotyczą też Ukraińców. Wśród badanych były osoby, które mieszkają w Polsce od lat i takie, które sprowadziła do nas wojna.

Dane MSWiA pokazują, że 1,5 mln obywateli Ukrainy wystąpiło o nadanie numeru PESEL. W Warszawie złożono 105 tys. wniosków, we Wrocławiu - 44,8 tys., w Krakowie - 31,6 tys., Poznaniu - 26,2 tys., Gdańsku - 17,1 tys., Łodzi - 16,7 tys., Szczecinie - 14,4 tys. i Katowicach - 10,9 tys. Najwięcej Ukraińców mieszka w Warszawie, gdzie jest ok. 100 tys. , a jeśli chodzi o województwo to na pierwszym miejscu jest mazowieckie, a za nim śląskie, dolnośląskie i małopolskie.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka