Bombowiec B-52H. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wikipedia
Bombowiec B-52H. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wikipedia

Rosja twierdzi, że amerykańskie bombowce zbliżały się do jej granicy. Interwencja Su-35

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Rosyjskie wojsko poinformowało, że w poniedziałek poderwało odrzutowiec myśliwski Su-35 z powodu przelotu nad Bałtykiem dwóch amerykańskich bombowców strategicznych B-52H.

Dwa bombowce na Bałtyku

Według nich rosyjskie siły obrony powietrznej wykryły w poniedziałek nad Morzem Bałtyckim dwa cele powietrzne lecące w kierunku granicy państwowej Rosji.

"Cele zostały sklasyfikowane jako dwa bombowce strategiczne B-52H sił powietrznych USA" - podało rosyjskie Centrum Kontroli Obrony Narodowej (struktura Ministerstwa Obrony Rosji).

"Odrzutowiec Su-35 z sił obrony powietrznej Zachodniego Okręgu Wojskowego, którego załoga zajmowała wyznaczoną strefę alarmu powietrznego, został poderwany w celu zidentyfikowania i zapobieżenia naruszeniu granicy państwowej Rosji" - podał ośrodek.

Nie naruszono granicy Rosji

"Po odsunięciu się obcych samolotów wojennych od granicy państwowej Rosji rosyjski odrzutowiec myśliwski powrócił na swoje macierzyste lotnisko. Lot rosyjskiego odrzutowca został przeprowadzony w ścisłej zgodności z międzynarodowymi zasadami korzystania z przestrzeni powietrznej" - napisano w oświadczeniu.

"Nie doszło do naruszenia rosyjskiej granicy państwowej" - wyjaśnili rosyjscy wojskowi.

Nie ma reakcji USA

W ostatnim czasie amerykańskie bombowce strategiczne B-52 Stratofortress, zdolne do przenoszenia broni jądrowej, wykonały podobno serię lotów nad Europą Północną i Wschodnią, w tym w rejonie Bałtyku, na Bałkanach, a także na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Administracja USA nie odniosła się na razie do rosyjskich twierdzeń.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka